به نام خداوند جان وخرد

درباره کتابخانه عمومی اوز

در شمار کارهای خیر ارزنده ای که به همت همشهریان نیکوکار و فرهنگ دوست در شهر عزیزمان اوز انجام گرفته است مطالعه در چگونگی توسعه فعالیت و رونق کتابخانه عمومی شهرمان اهمیت ویژه ای دارد که باید برای ادای حق نیکوکاران عامل این رونق بشرح وبیان آن پرداخت.

کتابخانه عمومی اوز که در سال 1346شمسی تاسیس گردیده تا سال 1359 در ساختمان سابق اداره آموزش و پرورش مستقر بوده و در سال 1359به ساختمان کنونی منتقل شده است ،از نظر فعالیت در سالهای اولیه خود با وقفه ها و تنگناهائی روبرو بوده است که آنها را پشت سر گذاشته و با وجودکمبودهای فراوان از نظر نیرو و بودجه در حفظ ونگهداری آن تلاش و کوشش بسیار به عمل آمده است.

در مدت زمانی طولانی وتا سال 1378 به غیر از موارد محدودی اهدای کتاب از سوی اهل خیر و فرهنگ توجه قابل ذکری به امر پیشرفت آن بعمل نیامده بود و از حمایت و امکانات دولتی هم بهره قابل ذکری نبرده بطوریکه غیر از مسئول کتابخانه فقط یک نفر کارمند پاره وقت در اختیار این مکان بوده و امکانات ساختمانی و  تاسیساتی واثاث و وسائل آن هم به مرور زمان فرسوده ومستهلک گردیده و در نتیجه جاذبه خود را برای  جلب علاقمندان به کتاب از دست داده و رونق آن سیر نزولی یافته بود، تا اینکه در سال 1378نیکوکار ارجمند آقای فاروق رکنی مقیم دبی که این شرح برای ابراز قدردانی  عمیق از فکر روشن و زحمات بی شانبه ایشان در رابطه با بهبود وضع این کتابخانه و پیشرفت آن نوشته می شود ،ضمن بازدید از کتابخانه به محجوری آن پی می برد و با علاقمندی به درد دل های مسئول آن گوش فرا می دهد و تصمیم  می گیرد برای نجات  این نهاد ارزشمند از رکود و معطلی چاره اندیشی کند.

ایشان در بازگشت به محل کار و اقامت خود جریان را به اطلاع هیئت امناء دانشگاه و بیمارستان اوز - دفتر دبی رسانیده و اعلام آمادگی می نماید تا به عنوان عضوی از اعضاء آن هیئت اقدام به جمع آوری کمک به نفع  کتابخانه عمومی اوز بنماید تا آن کمکها از طریق نماینده آن هیئت و ایشان صرف رفع کمبود های کتابخانه گردد وامکانات پیشرفت آن فراهم شود ،که این امر با سپاس  و قدردانی مورد استقبال هیئت قرار گرفته و ایشان راهی انجام این خدمت دواطلبانه شده و از محل کمک های شصت نفر از خویشاوندان و دوستان و آشنایان خود مبلغ پنجاه و دو هزار درهم امارات تا تاریخ 15/4/1999بدست آوردند که در اختیار هیئت امناء دانشگاه و بیمارستان اوز دفتر دبی قرار می دهند.

وجوه دریافتی به حساب بانکی ویژه کتابخانه عمومی در اوز بنام آقایان : منصور فقیهی نژاد و محمد محمودی حواله گردیده تا بتدریج صرف موارد نیاز کتابخانه بارعایت اولویت ها شود.

تاثیر سریع این اقدام در بهبود وضع کتابخانه و حرکت آن بسوی پیشرفت و کار آئی بیشتر ،قدرانی مسئولین اداره ارشاد اسلامی لارستان که ادراه امور کتابخانه زیر نظر ایشان می باشد و مردم مخصوصا جوانان و نیز آگاهی نیکوکارن دیگر را از این حرکت زیبا  در پی داشته و باعث گردید آقای فاروق رکنی بار دیگر در تاریخ 15/7/2000به منظور جمع آوری کمک های جدید به نفع کتابخانه  دست بکار شوند و این بار هم با کوشش و جدیتی که به خرج دادند ،توانستند مبلغ شصت ویکهزار و پانصد درهم امارات از اهل خیر و نیکوکاری به نفع کتابخانه کمک دریافت کنند که مانند دفعه قبل به حساب ویژه کتابخانه در اوز حواله گردید.

اصلاحات و تامین کمبودها و نیازمندی ها در کتابخانه ادامه یافت و روز بروز بررونق آن پایگاه علم و فرهنگ و هنر افزوده گشت.

کوشش های ارزنده جناب آقای رکنی ادامه یافت و به خاطر انجام تعمییرات باقیمانده، از جمله محوطه سازی برای بار سوم نیز قبول زحمت نموده و در ماه دسامبر سال 2001 بار دیگر  کوشش های پسندیده خود را از سر گرفتند و اینبار هم توانستند مبلغ سی وشش هزار و پانصد و شصت درهم  و سیصد هزار تومان کمک های خیر خواهانه همشهریان را بدست آورده ،از طریق هیئت امناءدر اختیار کتابخانه عمومی شهر بگذارند.

نتیجه این تلاش های صادقانه دگرگونی مثبت وضع کتابخانه و پیشرفت و کار آمدی چشم گیر آن بوده است که شرح آنها بهمراه چگونگی هزینه ونگهداری وجوه دریافتی در ادامه این نوشته خواهد آمد و اکنون که در سال پنجم همکاری سازنده این خیر بزرگوار در رابطه با امور کتابخانه عمومی هستیم بار دیگر برای  تامین هزینه خرید کتاب بهمت آقای رکنی و دیگر خیرین بزرگوار مقیم دبی مبلغ حدود بیست و دو هزار درهم امارات دویست هزار تومان در تاریخ 10/6/2004بدست آمده است  که به روال معمول به حساب کتابخانه در اوز حواله گردیده تا بمصرف انجام کارهای فوق الذکر برسد. کارهای انجام شده در کتابخانه عمومی اوز از هنگام شروع همکاری اقای رکنی بشرح ذیل است.

1-   خرید بیش از دو هزار جلد کتاب جدید.

2-   خرید یک دستگاه "ویدئو پروژکشن"(نمایش فیلم)

3-   فرش سنگ درمحوطه ورودی و هال کتابخانه بجای موزائیک فرسوده قدیمی

4-   فرش کف پوش جدید در سالن قرائت کتاب.

5-   خرید سه دستگاه کولر گازی

6-   خرید دستگاه های پخش صوت برای آمفی تئاتر چاپگر و اصلاح ماشین تحریر برقی و کامپیوتر

7-   تعویض پرده های آمفی تئاتر

8-   رنگ آمیزی داخلی بطور کامل

9-   اصلاح دست شوئی و آب سردکن و یخچال

10-   اصلاح سیم کشی ها و تعویض چراغ ها

11-               تکمیل وسائل اطاق مسئول

12-               تکمیل وسائل آبدارخانه

13-               استخدام یکنفر مستخدم تمام وقت

14-               استخدام یکنفر کارمند تمام وقت

15-               تامین حقوق اضافه کاری کارمند پاره وقت در یک دوره معین

16-               اضافه حقوق مسئول

17-               زیرسازی وآسفالت حیاط جنوبی کتابخانه

18-               ایجاد دیوار در سرتاسر ضلع جنوبی بین پارک کودک و کتابخانه

19-               نصب دو باب در ورودی آهنی در دوضلع جنوبی وشرقی کتابخانه

20-               نصب نرده در سرتاسر دیوار  جنوبی بین پارک کودک و کتابخانه

21-               کمک به شهرداری برای تکمیل و نوسازی پارک کودک متصل به کتابخانه

22-               پس اندازه برای تامین خرج های  جاری کتابخانه و برنامه های توسعه آینده

 در نتیجه این اصلاحات خوشبختانه شمار مراجعین به کتابخانه بطور چشمگیری افزایش یافته بطوریکه در سال 1382جمعا10395نفر از کتابخانه استفاده کرده و5894جلد کتاب به امانت برده و باز گردانده اند.در حال حاضر حدود پانصد نفر عضو ثابت و شمار زیادی کتابخوان غیر عضو از امکانات کتابخانه استفاده میکنند.

کتابخانه در سال 1378یعنی قبل از اینکه همکاریهای آقای رکنی  دارای 9139جلد کتاب بوده و اکنون دارای13437جلد کتاب است که حدود دو هزار جلد آن از محل  کمک های جمع آوری شده توسط آقای رکنی  خریداری شده و باقیمانده توسط اداره ارشاد اسلامی لارستان تامین شده است

کتابخانه عمومی اوز پس از کسب پشتیبانی مردمی بصورت تنها کتابخانه ای در منطقه در آمده است که فعالیت گسترده علمی فرهنگی و هنری داشته است.

شرح آن فعالیت ها بقرار زیر است:

1-همکاری موثر با انجمن مستقل خوشنویسان اوز که در سال 1382 نود و پنج نفر هنرجوی خوشنویسی دختر و پسر داشته و هفته ای دو جلسه و هر جلسه 5ساعت تو سط چهار استاد از امکانات وفضای کتابخانه استفاده می کرده اند . این انجمن از طریق امتحانات سراسری از هنر جویان امتحان میگیرد و صلاحیت صدور مدرک برای هنر جویان خود را دارا می باشد.

2-انجمن هنرهای تجسمی (طراحی و نقاشی )که هر هفته یک جلسه و هر جلسه سه ساعت کلاس برگزار می کنند .این انجمن ها گاه به گاه اقدام به برپایی نمایشگاه می نمایند که چند روز ادامه می یا بد و بازدید صدها نفر از کارهای هنری جوانان شهر را در پی دارد.

3-انجمن ادبی که به بحث وتمرین و آموزش شعر و داستان می پردازندو هر هفته یک جلسه به مدت سه ساعت از امکانات کتابخانه استفاده می کنند و گاه به گاه شب شعر برگزار می نمایند که جمع کثیری از علاقمندان در آن شرکت می کنند.

4-انجمن نمایش که با گروه های مختلف تئاتری برای تمرین و نمایش از سالن کتابخانه استفاده میکنند و دست آورد جالب این انجمن درسال گذشته جشنواره نمایش طنز منطقه لارستان بوده که در شهریور ماه گذشته به مدت یک هفته برقرار بوده است و گروه های انجمن اوز برندگان اصلی این دوره بوده اند و استقبال فراوانی از آن شده است . همچنین نمایشنامه تقصیر که به مدت پنج شب در سالن کتابخانه روی صحنه بوده و مورد استقبال گرم همشهریان قرار گرفته است.

5-انجمن موسیقی که در سال 1382سازهای ،گیتار هر هفته یک جلسه با 10ساعت کار آموزش وتمرین "نی " هر هفته یک جلسه با3ساعت آموزش و سه تار هر هفته یک جلسه با 4ساعت  اموزش و تمرین ، از فضا و امکانات کتابخانه استفاده می کرده اند و یک بار  هم کنسرت موسیقی سنتی به مدت سه شب بر پا داشته اند که مورد استقبال بسیارقرار گرفته است.

6-ماهنامه عصر اوز نیز در شروع کار خود از امکانات کتابخانه برای تشکیل جلسات و تنظیم مطالب شماره های ماهیانه استفاده می کرده است.

علاوه بر اینها کتابخانه گاه به گاه اقدام به نمایش فیلم با دستگاه ویدئو پروژکشن می نماید که مورد علاقه  بسیار جوانان می باشد.

ادارت مختلف دولتی هم از امکانات و فضای کتابخانه برای برگزاری جلسات خود استفاده میکنند از جمله:

اداره بخشداری که بمناسبت های مختلف در طول سال جلساتی در سالن کتابخانه برگزار می نماید.

جلسات کانون فرهنگی آموزشی قلم چی(راهنمای انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی)

جلسات بهداشت خانواده

جلسه سالیانه روز کارگر و انتخاب کارگر نمونه و اهدای جوائز

جشن بچه های مهد کودک ها و مانند آن که همه به خاطر خدمات و وجود فضای پاکیزه و خنک و دسترسی به برق و آب و محیط مناسب فرهنگی کتابخانه است.

این نوع استفاده های فرهنگی هنری اداری البته هزینه های از قبیل صرف برق و آب بیشتر ،استهلاک وسائل و نیرو کار برای کتابخانه در بر دارد که بحمدلله امکان تامین آن از محل کمک های خیرین فراهم بوده است.

 

ترازنامه کمک های دریافتی و چگونگی هزینه و نگهداری آن مبالغ بشرح ذیل است:

 

ترازنامه حساب های کتابخانه عمومی اوز تا 83/4/1

(تومان)

 

11620000جمع کمک های نیکوکاران همشهری مقیم دبی توسط آقای فاروق رکنی در     سال 1378

14672000جمع کمک های نیکوکاران همشهری مقیم دبی توسط آقای فاروق رکنی در سال 1379

8300000 جمع کمک های نیکوکاران همشهری مقیم دبی توسط آقای فاروق رکنی در سال1380

5125000 جمع کمک های نیکوکاران همشهری مقیم دبی توسط آقای فاروق رکنی در سال1383

7622666سود سپرده ها در این مدت

---------------------

47339666    تومان

 

8272000   حقوق نیروهای استخدام شده و اضافه حقوق نیروهای موجود تا اول خرداد83بهای دستگاه ها

ویدئوپرژوکشن،سیستم صوتی،چایگر،سه دستگاه

4581000  کولو گازی و تلویزیون رنگی 4مداری و غیره

5741830   هزینه های متفرقه ساختمانی (تعمیرات داخلی)و اشتراک روزنامه و غیره

2420070   خرید کتاب از سال 78 تا امروز

1500000   کمک به شهرداری برای بازسازی پارک کودک کتصل به کتابخانه

7096015  محوطه سازی دیوار کشی نصب نردهو درهای آهنی و فضای سبز

17728751   موجودی حسابهای بانکی

--------------------

47339666    تومان

 

امیدست توجه همشهریان عزیز مخصوصا جوانان به نیکوکاری  های اهل خیر و رونق و پیشرفت این کتابخانه،عمیق و جدی باشد و در این میان قدردانی از همه خیرینی که بدفعات از طریق آقای فاروق رکنی فرهنگ دوست ارجمند شهرمان به کتابخانه عمومی کمک کرده اند تا جائی که ادامه پیشرفت آن بطرز اطمینان بخشی قابل پیش بینی است فراموش ننمایند.