به نام خدا

بد نبال موفقییت تیم کاراته (کیو کوشین)اوز در مسابقات انتخابی نو جوانان و جوانان انتخاب کشوری و کسب 5مدال طلا 2نقره و1برنز مصاحبه ای با آقای جعفر راستگو مربی این تیم و از قهرمانان بنام شهر و کشورمان انجام داده ایم که توجه شما را بدان جلب می نمائیم.

1_ لطفا ضمن معرفی خودتان برای همشهریان بگوئید ورزش را از چه سالی شروع کردید و در چه رشتهای فعالیت داشته و دارید؟

جعفر راستگو هستم متولد 1356 شمسی 1977میلادی و لیسانس حقوق قضایی حدود 18 سال است که ورزش می کنم و تا کنون در دو رشته دو چرخه سواری حرفه ای و کاراته کیوکوشین فعالیت داشته ام.

2_ آقای راستگو شما تا کنون به کسب عنوانهای مهمی در سطح استانی و کشوری نائل آمدید در این زمینه بیشتر بگوئید؟

من کاراته را با شوتوکان کاراته (کنترلی)شروع کردم که در مسابقات بین المللی دبی مقام اول را به دست آوردم. و بعدا به کیو کوشین کاراته (غیر کنترل و فول)روی آوردم که توانستم مقامهای اول و دوم استان را چندین بار به دست آورم و همچنین توانستم مقام سوم انفرادی امیدهای ایران و دوم تیمی بزرگسالان ایران و سوم تیمی بزرگسالان ایران را به دست آورم و دوبار برای تیمهای اعزامی به مجارستان و اسپانیا انتخاب شدم که به علت مشکل سر بازی نتوانستم به این مسابقات  اعزام شوم . و در دوچرخه سواری هم که حدودا سه سال فعالیت داشتم توانستم به تیم ملی جوانان ایران راه پیدا کنم و مقام چهارم کشور را بدست آورم و کاپیتان تیم  جوانان استان فارس بوده ام و چندین بار مقام های اول ،دوم ،سوم استان در رده های بزرگسالان و جوانان را به دست آوردم و هر سه سال پی در پی یکی از اعضا ثابت بزرگسالان و جوانان فارسی بوده ام. درزمینه ی مربیگری هم در دو رشته دوچرخه سواری و کاراته فعالیت کردیم که در دوچرخه سواری کوتاه مدت بوده و حاصل آن چندین شاگرد قهرمان نو جوانان و جوانان استان و مقام سوم نو جوانان ایران بود. و در مربیگری کارا ته دارای درجه ملی مربیگری و حکمهای جهانی ژاپن در زمینه تئوری و عملی هستم و عضو سازمان جهانی کیو کوشی و هم اکنون دارای کمربند مشکی دان چهار  هستم.

و توانستم همراه با شاگردانم در طی چند سال حدود 65 تا 70 مدال طلاونقره،برنز استان راکسب کنیم ودر کشور هم حدود 10 مدال رنگارنگ از مسابقات نو جوانان

و جوانان و بزرکسلان ایران کسب کردیم ویکی از شاگردانم به نام پیمان فخرایی با 17 سال سن به عضویت تیم ملی ایران در آمده و در مسابقات بین الملی تهران با شرکت17 کشور از سراسر جهان و باحقی که از او ضایع شد به مقام پنجم برسد در حالی که نایب قهرمان همان دوره را ضربه فنی (ناک اوت) کرده بود. و در سال82من به عنوان مربی نمونه استان شناخته شدم که مسابقات قهرمانی استان برای تجلیل از بنده به نام من بر گزار شد.

 3_با توجه به ارزیابی شما و استعداد جوانان اوز در بخش اوز فکر میکنید در چه رشته ورزشی باید امکانات بیشتری در نظر گرفته شود تا موفقیت بیشتری کسب شود؟

به نظر من نوع رشته زیاد مهم نیست چون ما در هر رشته ای استعداد داریم و البته که در رشته های انفرادی راحت تر می توان پیشرفت کرد ولی مسئله ای که  وجود دارد و مهم هم هست این است که ما باید به رشته هایی بها دهیم که در حال پیشرفت است و این رشته ها را در اولویت قرار دهیم که در شهر ما متاسفانه بر عکس است و ما در هر رشته ای که پیشرفت داشتیم کمتر به آن توجه شده و به رشته هایی بیشتر بها داده می شود که در سطح لارستان به زور مقام می آورند که نمونه بارز آن را می توان دوچرخه سواری نام برد که قهرمان کشور داشتیم و آنقدر با آن بی اهمیت برخورد شد که دیگر یک دچرخه سوار هم در شهر ما نمانده و نابود  شده است که این راه را من درست نمی دانم و باید برای آن فکری کرد.و شما در نظر داشته باشید که اگر با کیو کویشن کاراته هم همین جور رفتار شود مطمئنا آن هم نابود خواهد شد . شمادر نظر داشته باشید ما در تیم ملی ایران نماینده داریم و مقام پنجم مسابقات بین المللی با 17 کشور سراسر جهان داریم ولی حتی مطبوعات ما حاضر نیستند از آن نام ببرند یا هیچ کس از مسئولین شهر حتی به آن اهمیت هم نمی دهند در حالی که تمام روزنامه های استان و کشور از این مسابقات گزارش داشتند. ولی در شهر به رشته هایی اهمیت می دهند که هیچ افتخاری ندارد و این مسئله اصلا جالب نیست.

4_ انگیزه شما در انتخاب رشته ورزشی چی بود و چه عاملی موجب موفقیت شما گردیده؟

انگیزه من  از کاراته کا شدن این بود که  هم فکر و روح انسان قوی میشود و هم جسم انسان واین دو مکمل همدیگر هستند و در این رشته اخلاق حرف اول و آخر را میزند. و انگیزه دیگر من این بود که دوچرخه سواری و کیو کویشن کاراته به قول تمام کارشناسان ار سخت ترین رشته های ورزشی جهان هستند .و میخواستم خودم را دراین رشته ها بیازمایم و عوامل موفقیت من اول اعتماد به نفس و سخت کوشی خودم و توکل به خداوند ودوم در کاراته تشویق پدرم و در دوچرخه سواری تشویق مربیانم.

5_وضعیت ورزش شهرمان را چگونه می بینید و از مسولین و دست اندرکاران چه انتظاری دارید؟

 وضعیت  ورزشی ما نسبتا خوب است البته در یکی دو  رشته آن هم با توجه  به جمعیت وموقعیت جغرافیایی شهرمان  و از مسئولین انتطار داریم که جوانان شهرمان را تشویق کنند و از آنها حمایت کنند. به طوری که ما (کیو کوشین)فقط از حمایت تربیت بدنی برخوردار بودیم که آن هم در حد توان خودشان است و کسی به ما توجهی ندارد. و البته در مقطعی یکی دو تن از همشهریان از ما حمایت کردند و در باقی موارد تنها بودیم.

و از مسئولین انتظار داریم به هر رشته به اندازه فعالتش حمایت کنند و به این نکته تاکید دارم

6_توصیه شما به عنوان فردی موفق به جوانان شهرمان چیست ؟

توصیه من این است که با تلاش و پشتکار و توکل به خدا می توان به هر درجه و رتبه ای رسید و جوانان ما نباید از پیشرفت و موفقیت و قدم نهادن در این راه بهراسند و می توان بااراد ه ی  قوی به موفقیت رسید.