جدیدترین گزارش از کتابخانه عمومی اوز اسفندماه 1388

بنام خداوند جان و خرد

درباره کتابخانه عمومی اوز

 در شمار کارهای خیر ارزنده ای که به همّت همشهریان نیکوکار و فرهنگ دوست در شهر عزیزمان اوز انجام گرفته است، نوسازی کتابخانه عمومی و توسعه فعالیت های آن اهمیت ویژه ای دارد که بجاست برای ادای حق نیکوکاران عامل این رونق بشرح و بیان آن پرداخته شود.

این کتابخانه که در سال 1346 شمسی تأسیس گردیده تا سال 1359 در ساختمان سابق اداره آموزش و پرورش مستقر بوده و در سال 1359 به ساختمان کنونی منتقل شده است، از نظر فعالیت در سالهای اولیه تأسیس خود با تنگناهائی روبرو بوده است که آنها را پشت سر گذاشته و با وجود کمبودهای فراوان از نظر نیرو و بودجه در حفظ و نگهداری آن تلاش و کوشش بسیار بعمل آمده است تا بتواند بحیات خود ادامه دهد و این امر مرهون تلاش زنده یاد محمد واحدی اولین رئیس خود بوده است.

در مدت زمانی طولانی و تا سال 1378 به غیر از موارد محدودی اهدای کتاب از سوی اهل خیر و فرهنگ کار مهمی برای این نهاد با ارزش از سوی نهادهای مسئول بالاتر و مردم انجام نگرفته بود بطوریکه بجز مسئول کتابخانه تنها یک نفر کارمند پاره وقت در اختیار این کتابخانه عمومی بوده و امکانات تأسیساتی و اثاث و وسائل آن هم به مرور زمان فرسوده شده و در نتیجه جاذبه خود را برای جلب علاقمندان به کتاب از دست داده و رونق آن سیر نزولی یافته بود.

در سال 1378 نیکوکار ارجمند آقای فاروق رکنی مقیم دبی ضمن بازدید از کتابخانه عمومی به مهجوری آن پی برده و تصمیم می گیرد برای نجات این نهاد ارزشمند چاره اندیشی کند.

نامبرده در بازگشت به دبی جریان را به اطلاع هیئت امناء دانشگاه و بیمارستان اوز  دفتر دبی رسانیده و اعلام آمادگی می نماید تا بعنوان عضوی از اعضاء آن هیئت اقدام به جمع آوری کمک به نفع کتابخانه عمومی اوز بنماید. این امر با قدردانی مورد استقبال قرار گرفته و ایشان راهی انجام آن خدمت داوطلبانه میشوند که در سالهای پس از آن هم ادامه یافته و جمعا" طی چهار بار حدود پنجاه میلیون تومان کمک جمع آوری می نمایند.

وجوه دریافتی بحساب بانکی ویژه کتابخانه عمومی اوز به نام آقایان منصور فقیهی نژاد و محمد محمودی حواله شده و صرف موارد نیاز کتابخانه بشرح ذیل گردیده است:

1.    خرید بیش از سه هزار جلد کتاب

2.    خرید یکدستگاه ویدئو پروژکشن (نمایش فیلم)

3.    فرش سنگ در محوطه ورودی و هال کتابخانه بجای موزائیک فرسوده قدیمی

4.    فرش کف پوش جدید PVC  در سالن قرائت کتاب

5.    خرید چند دستگاه کولر گازی

6.    خرید دستگاههای پخش صوت برای آمفی تئاتر، چاپگر و کامپیوتر

7.    تعویض پرده و موکت آمفی تئاتر

8.    رنگ آمیزی داخلی بطور کامل و بازسازی نمای بیرونی ضلع ورودی

9.    اصلاح دستشوئی و خرید آب سرد کن و یخچال

10.     اصلاح سیم کشی ها و تعویض چراغ ها

11.      تکمیل وسائل دفتر مسئول

12.     تکمیل وسائل آبدارخانه

13.     استخدام یک نفر کارگر تمام وقت

14.     استخدام دو نفر کارمند تمام وقت

15.     تأمین حقوق اضافه کاری کارمند پاره وقت (در یک دوره معین)

16.     اضافه حقوق مسئول (در یک دوره معین)

17.     زیر سازی و آسفالت حیاط جنوبی کتابخانه

18.     ایجاد دیوار جنوبی بین کتابخانه و پارک کودک

19.     نصب نرده آهنی ضلع جنوبی حیاط

20.     نصب دو باب در ورودی در دو ضلع شرقی و جنوبی کتابخانه

21.     کمک به شهرداری برای نوسازی پارک کودک و کتابخانه

22.     پس انداز بخشی از وجوه دریافتی برای هزینه های جاری و تعمیرات آینده

23.      تغییر قفل ها، نصب قفل مخفی برای ورودی و سیستم دزدگیر و دودیاب

 در نتیجه این اصلاحات طی سالهای اخیر شمار مراجعه کنندگان به بیش از ده هزار نفر در سال و شمار کتابهایی که به امانت گرفته می شود به حدود 9 هزار جلد در سال رسیده است. در حال حاضر حدود 1000 نفر عضو ثابت و شمار زیادی کتابخوان غیر عضو از امکانات کتابخانه استفاده می کنند. کتابخانه دارای 60 عنوان مجلات دریافتی که از سوی نهاد کتابخانه های عمومی و دو روزنامه است که از سوی هیئت امنا تأمین می شود.

کتابخانه پیش از شروع همکاری های آقای فاروق رکنی دارای 9139 جلد کتاب بوده و اکنون دارای حدود 18000 جلد کتاب می باشد. این نهاد پس از کسب پشتیبانی های جدید مردمی بصورت کتابخانه ای در منطقه در آمد که علاوه بر فعالیتهای اختصاصی خود بصورت استقبال از جوانان اهل مطالعه که عمدتا" دانشجویان و دانش آموزان پسر و دختر می باشند و نیز سایر افراد کتابخوان شهر و فراهم داشتن مکان امن و آرام و پاکیزه و با هوای مطبوع برای آنها، خانه فرهنگ شهر را نیز تا سال 1385 به طور کامل در خود جای داده و فعالیت های آنرا حمایت می کرده است. در این رابطه همکاری مؤثر با انجمن خوشنویسان، انجمن هنرهای تجسمی، انجمن ادبی، انجمن نمایش، انجمن موسیقی و مانند آن، نمایش فیلم برای جوانان ، از برنامه هائی بوده که در کتابخانه مورد همکاری و اهتمام بوده است.

ادارات دولتی هم از امکانات و فضای کتابخانه برای برگزاری جلسات خود استفاده می کنند از جمله اداره ی بخشداری کانون های فرهنگی، جلسات بهداشت خانواده، جلسه سالیانه روز کارگر، جشن های مهد کودک و مانند آن از موارد خدماتی است که کتابخانه به شهر و جامعه می دهد.

در سال جاری نشست های مختلفی در کتابخانه برگزار شده است مانند مراسم یاد بود مرحوم محمد واحدی اولین رئیس کتابخانه عمومی با حضور هنرمندان شعر و ادب و کتابداران منطقه و کارمندان اداره ارشاد اسلامی و خانواده آن مرحوم که بپاس خدمات سی ساله آن شادروان بوده است. تمرین گروه های نمایش، جلسه مسکن مهر کارگران و کارمندان، جلسه مدیران ادارات آموزش و پرورش منطقه، جلسه مدرسه غیر انتفاعی امام غزالی، جلسات کلاس آموزش بازیگری، جلسات کمیته نیمکت روزنامه عصر اوز، شب های شعر توسط اداره آموزش و پرورش، تمرین موسیقی برای همایش لارستان شناسی،اجرای برنامه هائی توسط کودکان کودکستان کرانی، برگزاری نمایشگاه خوش نویسی، جلسه سخنرانی درباره بیماری دیابت با شرکت پزشک متخصص توسط درمانگاه شماره 2، جلسه سخنرانی درباره افسردگی با شرکت متخصص و بسیاری جلسات مانند آن.

هم چنین برگزاری نشست گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی در آبانماه گذشته، نمایشگاه تازه های کتاب بمدت یک هفته، بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی، جلسه انجمن کتابخانه با حضور بخشدار و شهردار و شورای شهر و اعضای هیئت امناء از دیگر فعالیت های کتابخانه عمومی اوز بوده است.

در این باره لازم می داند از کوشش های ارزشمند آقایان فاروق رکنی و منصور فقیهی نژاد برای پیشرفت کتابخانه صمیمانه قدردانی نماید و از همه نیکوکارانی که تا کنون با این نهاد همکاری داشته و کمک مالی نموده اند و نیز از علاقمندان دیگری که از این پس بخواهند با کمک های خود کتابخانه عمومی را به جلو ببرند تشکر خالصانه به عمل می آورد.

نیازهای کنونی کتابخانه که به دلیل رونق روز افزون آن احتیاج به توسعه همه جانبه دارد عبارتند ازعلاوه بر خرید حدود پانصد عنوان کتاب جدید، ایجاد بخش کودکان که جای آن خوشبختانه فراهم است و می توان آنرا در سرایداری سابق با مساحت حدود 80 متر مربع ایجاد نمود که امیدست از محل کمک های نیکوکاران فرهنگ دوست بدست آید.

همزمان لوله کشی گاز در داخل ساختمان، نصب سیزده عدد صندلی مبلی در ردیف جلو سالن آمفی تئاتر، سرامیک کف بخش کتاب های مرجع و بعضی اقلام دیگر از این قبیل، باضافه حفظ نیروهای هیئت امنائی  بدلیل نیاز کتابخانه به ایشان نیز از احتیاجات این مکان است. در حال حاضر کتابخانه عمومی فقط یک نفر عضو استخدام رسمی دارد که مسئول کتابخانه است.

در سال گذشته تعداد 122 جلد کتاب از سوی خانواده مرحوم امیر قلی امیری و 511 جلد از سوی خانواده مرحوم محمد واحدی به کتابخانه اهدا گردیده است. اهدائی های نهاد کتابخانه های عمومی کشور عبارت بوده است از نرم افزار نمایه به ارزش سه میلیون تومان، نرم افزار تحقیقاتی نشریات نمایه، 25 عدد صندلی، 4 عدد میز مطالعه دو نفره، یکدستگاه فاکس، تعدادی قفسه نگهداری مجلات و کتاب و مانند آن.

تعمیرات انجام شده توسط نهاد کتابخانه های عمومی در سال گذشته در این کتابخانه عبارت است از نوسازی سیستم سیم کشی برق و تبدیل لامپ های کتابخانه به لامپ های کم مصرف جدید، نوسازی سرویس های بهداشتی و بعضی تعمیرات از این دست.

 با آرزوی توفیق کامل برای نیکوکاران و کوشندگان پیشرفت علمی، فرهنگی و هنری.

   از سوی کتابخانه عمومی اوز/     فوزیه زارع        //  تاریخ 17/11/ 88 (06/02/2010)                                 

  جا دارد از تلاش های زنده یاد محمد واحدی وهمچنین اقای محمد محمودی که نقش مهمی در پیگیری کارهای انجام شده داشته اند یاد نمائیم