ایا روابط ایران وامریکا رو به بهبودی است؟

مطمئنا مهمترین خبر سال نو 1388 خبر گشایش تازه ای در روابط ایران وامریکاست دو کشوری که بیش از سی سال در کلاف تخاصمات وروابط غیر عادی بسر می برند وایران وامریکا همواره یکدیگر را متهم به کارشکنی وایجاد موانع بر سر راه ومنافع همدیگر کرده اند  .با روی کار امدن دولت اوباما در امریکا که با شعار تغئیر به پیروزی رسید نوید این را میداد که امریکا سیاست تازه ای در مسائل مهم از جمله مشکلات خاورمیانه اتخاذ کند  تلاش های زیادی از زمان روی کار امدن دولت  اوباما درامریکا صورت گرفته تا نشان دهد اقای اوباما سیاست نرمتری در حل بحرانهای منطقه ای  میخواهد پیش بگیرد  جدا از اینکه دولت امریکا در وهله اول از منافع خود حمایت میکند وسیاست ها را بر اساس ان تنظیم میکند اما نمی توان رفتار دولت ها در بر خورد با مشکلات موجود نادیده گرفت شرایط کنونی چه از نکته نظر اقتصادی وبحران مالی جهانی چه از نظر موقعیت  نظامی امریکا در عراق وافغانستان و.. دلالت روشنی است بر موقعیت اندیشی هر دولت وحکومتی که میخواهد با وضعیت موجود خودرا وفق دهد ودولت وکشوری موفق است که با کمترین هزینه وبا دیپلماسی صحیح بر مشکلات پیش روفایق اید وحساسیت های موجودرا که میتواند به تنش در روابط بیانجامد کم نماید و با توجه به منافع ملی وامنیت ملی کشور را در مسیری روشن قرار دهد  .

از زمان روی کار امدن دولت اوباما کشورهای اروپایی هم به این روش پیوستند وامادگی خودرا برای بهبود روابط امریکا وایران اعلام کردند سفر غیر منتظره اقای سرکوزی  از فرانسه نشان این اهمیت بود که به مرکز ارتباط های غیر رسمی یعنی به بغداد سفر کرد از طرف های ایرانی هم اقای ولایتی واقای رفسنجانی وجدیدا هم اقای لاریجانی به عراق سفر کرده اند از عراق هم چند بار اقای مالکی واقای طالبانی به سفر ومذاکره با مقامات ایرانی پرداختند واقای عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه هم امادگی خودرا برای میانجیگری در بهبود روابط اعلام کرد  که به نظر میرسد از زمان زمام داری اقای اوباما این تغئیر سیاست شکل مشخصتری بخود گرفته است ومقامات ایرانی نیز به درک تازه تری از دولت جدید امریکا رسیبده اند واین نشانه ها میتوانداین امیدواری را بیشتر کند که ایران وامریکا درشروع  فاز جدیدی از روابط قرار گرفته اند که هرچند خیلی زود به عادی سازی روابط منجر نخواهد شد اما میتواند ناظرین امر را قانع کند که دو دولت ایران وامریکا  به تنش های شدید گذشته بر نخواهند گشت مگر اینکه شرایط حاکم در دوطرف دچار تغئیرات ناگهانی شود .

امروزها با شروع سال نو و نوروز ودید وبازدید ها  این خبر توسط خبرگزاریهای داخلی زیاد تفسیر وتحلیل نشد وکمتر به اثرات پیام دو رهبر ایران وامریکا پرداختند من برای اینکه خوانندگان سایت بیشتر به این دوپیام توجه سیاسی وحتی اجتماعی بنمایند هر دو پیام را اینجا می اورم ..       فرهاد ابراهیم پور (محمودا)  

پیام رهبر جمهوری اسلامی ایران  به امریکا در روز اول فروردین 1388 در مشهد

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی به موضوع ایران و آمریکا پرداختند.
ایشان مواجهه و نوع تعامل با دولت ایالات متحده امریکا را از اول انقلاب آزمونی بزرگ برای ملت ایران و جمهوری اسلامی خواندند و با اشاره به بدرفتاری و دشمنی مستمر دولتمردان آمریکایی چه جمهوریخواه و چه دمکرات با انقلاب اسلامی و ملت ایران افزودند : تحریک مخالفین و کمک به حرکتهای تجزیه طلبانه و تروریستی نخستین کار آمریکاییها در خصومت با جمهوری اسلامی بود که این سیاست هنوز هم بر اساس اطلاعات کاملاً موثق ،با ارتباط عناصر آمریکایی با عناصر شرور مناطق مرزی ایران و پاکستان ادامه دارد .
حضرت آیت ا... خامنه ای تصرف ومسدود کردن میلیاردها دلاردارایی و اجناس و اموال ملت ایران ، چراغ سبز به صدام برای حمله به ایران و حمایت همه جانبه از رژیم بعثی در طول 8 سال جنگ تحمیلی که منجر به شهادت حدود 300 هزار نفر از جوانان این سرزمین شد ،و فاجعه آفرینی در حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایران در سال آخر جنگ تحمیلی و قتل عام حدود سیصد زن و مرد و کودک را ازدیگر اقدامات خصمانه دولت آمریکا در قبال ملت ایران برشمردند و افزودند آیا ملت ایران می تواند این مسائل را فراموش کند ؟.
ایشان با اشاره به سی سال تحریم ملت ایران ،حمایت واشنگتن از تروریستهای جنایتکاری که تعداد زیادی را در ایران ترور کرده اند، تشنج آفرینی در منطقه ، حمایت بی قید و شرط از جنایتکاران صهیونیست و تهدید مکرر ایران به حمله نظامی را از جمله نشانه های خصومت بی وقفه امریکا با ملت ایران دانستند و افزودند : مسئولان آمریکایی در سی سال گدشته ، بارها و بارها به ملت و مسئولان ایرانی اهانت کرده اند و حتی برخی از آنها خواستار ریشه کن کردن این ملت بزرگ و با شرافت شده اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روی کار آمدن رئیس جمهور و دولت جدید در آمریکا افزودند : آنها می گویند بسوی ایران دست دراز کرده ایم و ما می گوییم اگر امریکادرزیر دستکش مخملی ،دستی چدنی را پنهان کرده باشداین اقدام هیچ معناو ارزشی ندارد.
حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به اقدام مسئولان آمریکا در تبریک عید نوروز به مردم ایران افزودند : حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هسته ای خوانده شده است آیا این تبریک است یا دنباله همان اتهامات ؟
رهبر انقلاب اسلامی افزودند : نمی دانیم چه کسی واقعا در امریکا تصمیم گیر است ، رئیس جمهور یا کنگره و یا عناصر پشت پرده ، اما در هر حال تاکید می کنیم که ملت ایران درباره مسائل مربوط به خود اهل محاسبه و منطق است و احساساتی نمی شود .
ایشان با اشاره به موضوع مذاکره و شعار رئیس جمهور جدید آمریکا یعنی تغییر افزودند : اگر واقعا چیزی جز بخش اندکی از ادبیات شما تغییر کرده است نشان دهید .آیا دشمنی شما با ملت ایران پایان یافته ؟، داراییهای ایران را آزاد کرده اید ؟ ، تحریمها را برداشته اید ؟، از لجن پراکنی و تبلیغات سوء دست برداشته اید ؟ ، دفاع بی قید و شرط ار رژیم صهیونیستی را پایان داده اید ؟.
حضرت ایت ا... خامنه ای تاکید کردند :تغییر نباید لفاظی و با نیت ناسالم باشد و اگر می خواهید ضمن حفظ همان اهداف قبلی ، فقط سیاستها و تاکتیکهارا عوض کنید این یک خدعه است نه تغییر و اگر تغییر واقعی مورد نظر شماست باید در عمل مشاهده شود وبه هر حال همه مسئولان آمریکایی و دیگران بدانند که ملت ایران را نمی شود فریب داد یا ترساند .
ایشا ن با اشاره به ناچاری مقامات آمریکایی برای ایجاد تغییر در این کشور خاطر نشان کردند
: اگر تغییر نکنید مطمئن باشید سنتهای الهی و ملتها، شما را تغییر خواهند داد.
رهبر انقلاب اسلامی ، با توصیه به مقامات امریکایی برای تحقیق وتامل در چرایی منفور بودن این کشور در افکار عمومی جهان ،ادامه سیاستهای مستکبرانه ، تلاش برای تحمیل اراده خود بر ملتها و برخورد دوگانه با مسائل مختلف را از جمله علل این واقعیت دانستند و خطاب به مسئولان آمریکایی افزودند : از این واقعیات عبرت بگیرید ، برای خیر و صلاح خودتان و کشورتان از اینگونه سیاستها و رفتار دست بردارید که در این صورت چهره شما در افکار عمومی بتدریج تغییر خواهد کرد.
ایشان افزودند : در حرفهای من به دقت تامل کنید البته آنها را به صهیونیستها ندهید که برایتان ترجمه کنند بلکه با انسانهای صالح مشورت کنید .
حضرت ایت ا..خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان افزودند : حرف ما این است که تا وقتی دولت آمریکا روشها ، سیاستها ،اقدامات و جهت گیریهای خصمانه سی سال گذشته را دنبال می کند ملت ما نیزهمان ملت سی سال گذشته است که روز بروز قوی تر ،ابدیده تر وبا تجربه تر شده است . رهبر انقلاب افزودند : ملت ما از اینکه با زبان تهدید و تطمیع با او صحبت کنند بدش می آید البته ما سابقه ای از رئیس جمهور و دولت جدید امریکا نداریم بنا براین بر اساس عملکرد آنها قضاوت می کنیم .

پیام باراک اوباما رئیس جمهور امریکا به مردم ورهبران جمهوری اسلامی ایران 

واشنگتن دی سی ۲۰ مارس ۲۰۰۹

امروز می‌خواهم بهترین آرزوهای خود را به همه‌ی کسانی که نوروز را در سرتاسر جهان جشن می‌گیرند تقدیم کنم. این جشن، هم یک آیین باستانی و هم زمانی برای بازآفرینی است و امیدوارم که شما از این فرصت ویژه‌ی سال برای بودن در جمع دوستان و خانواده بهره گیرید.

من بویژه می‌خواهم به طور مستقیم با مردم و رهبران جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم.

نوروز تنها بخشی از فرهنگ نام آور شماست. هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری شما جهان را به دنیایی زیباتر و بهتر تبدیل کرده است. اینجا، در ایالات متحده، جامعه خود ما هم در پرتو سهمی که آمریکاییان ایرانی تبار ادا کرده‌اند پربارتر شده است. ما از تمدن بزرگ شما آگاهیم. دستاوردهای شما احترام ایالات متحده و جهان را برانگیخته است.

برای مدتی نزدیک به سه دهه روابط میان دو کشور تیره و تار بوده است. ولی این جشن، یاد آوری برای نقاط مشترک بشریت است که همه ما را به هم پیوند می‌دهد. از بسیاری جهات شما نیز مانند ما سال نو خود را همانگونه برگزار می‌کنید که ما جشن می‌گیریم. با گردآمدن با دوستان و افراد خانواده، مبادله‌‌ی هدایا و داستانها و نگاه به آینده، با احساس تازه‌ای از امیدواری.

در بطن این جشن‌ها، نویدی برای یک روز بهتر، امیدی برای فرزندان ما، امنیت برای خانواده‌های ما، پیشرفت برای جوامع ما و آشتی میان ملتها نهفته است. اینها امیدواریهای مشترکند. اینها رویاهای مشترکند.

پس این فصلی برای آغازی نو است. من میل دارم به روشنی با رهبران ایران سخن بگویم.

ما اختلافاتی جدی داریم که با گذشت زمان بر آنها افزوده شده است. دولت من اکنون به دیپلماسی متعهد است که طیف کاملی از مسائلی را که پیش روی ماست مورد بررسی قرار می‌دهد و در صدد ایجاد یک پیوند سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه‌ی جهانی است. این فرایند با تهدید به پیش نمی‌رود. به جای آن ما خواستار برقراری ارتباطی صادقانه و مبتنی بر احترام متقابل هستیم.

شما نیز در برابر خود انتخابی دارید. ایالات متحده مایل است که جمهوری اسلامی ایران بر جایگاه راستین خود در جامعه‌ی بین‌الملل قرار بگیرد. شما دارای چنین حقی هستید – اما این حق با مسئولیت‌های واقعی همراه است و به این جایگاه نه از راه ترور یا به مدد جنگ افزار، بلکه از طریق اقدامات مسالمت‌آمیز که نشان دهنده‌ی بزرگی حقیقی ملت و تمدن ایران است می‌توان دست یافت. و معیار سنجش این بزرگی داشتن توانایی برای ویران کردن نیست، نشان دادن توانایی شما برای ساختن و آفریدن است.

بنا براین، به مناسبت فرارسیدن سال نو شما، مایلم شما، مردم و رهبران ایران بدانید که ما در جستجوی چگونه آینده‌ای هستیم. این آینده‌ای است همراه با مبادلات تجدید شده میان مردم ما، و فرصت‌های بزرگتری برای مشارکت و بازرگانی. این آینده‌ای است که در آن اختلافات دیرین برطرف شده‌اند، آینده‌ای که در آن شما و همسایگانتان و جهان در بعد وسیع‌تر می‌توانیم همه در صلح و امنیت بهتری زندگی کنیم.

من می‌دانم که این منظور به آسانی تحقق‌پذیر نیست. کسانی هستند که اصرار دارند ما را بر اساس اختلافاتی که داریم معرفی کنند. اما شایسته است کلماتی را که سالیانی پیش به وسیله‌‌ی سعدی نگاشته شده به خاطر آوریم:

بنی آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند

فرارسیدن یک فصل نو، این انسانیت گرانبها را که همه‌ی ما در آن مشترکیم به ما یاد آوری می‌کند. یکبار دیگر به این روح متعالی توسل جسته و نوید آغازی دوباره را بجوییم
سپاسگزارم. هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز.