ارشیو مطالب ماه ژوئن 2015

 

نامه یکی از عزیزان گراشی به سایت ستاره های اوز

 

جناب آقای فرهاد ابراهیم پور مدیر محترم سایت ستاره های اوز . با سلام خدمت شما وتمامی اوریهای محترم که به سایت شما مراجعه دارند .من یکی از خوانندگان گراشی  گاه به گاه سایت ستاره های اوز هستم .سالهاست که در دبی وشیراز با بسیاری از اوزیها دوستی ومعاشرت دارم والبته معامله ودادوستد که جای خود دارد .وتا حدودی هم با فرهنگ ومنش ودار وندارشان آشنا هستم . چند روز پیش مطلبی با تیر "ما حق نداریم مریض بشویم" در سایتان خواندم . بحق به مشکلات وگرفتاریهای قشرهای ندار جامعه که به بیماری سخت وصعب العلاج گرفتار میشوند اشاره داشت .مطلب شما دل هر انسان آزاده ای را بدرد می آورد. درست .گویا وتاثیرپذ نوشته بودید .بسی جا تاسف ودل نگرانیست که انسانیت روز بروز قربانی مادیات وفزون خواهی مادی خود می گردد. نوشتن وگفتن این گونه مطالب کار من کاسب گراشی نیست ولی اجازه میخواهم .جهت اطلاع شما و دیگر اوزیهای با فرهنگ ومتمول  پاسخ خبری وخوشحال کننده به دو پاراگراف آخر مطلبتان داشته باشم .

همه شما اطلاع کافی از بیمارستان بزرگ وکلینیکهای درمانی وبهداشتی متعدد خیر ساز گراش دارید و بخوبی می دانید بیمارستان گراش در منطقه چه نقش و  چه تاثیر مثبتی داراست  و تا حد  توان درمانی جراحی قلب خدمات دارد.علاوه بر این بیمارستان  اخیرا در گراش مرکز منطقه ای  فوق تخصصی برای پیشگیری ودرمان سرطان افتتاح شده .با 1000 متر زیزبنا  با هزینه ساخت یک ونیم میلیارد تومان .هزینه تجهیزات سه میلیارد تومان  و هزینه دستگاه MRI آن هشت ملیارد تومان .البته همه توسط خیر بوده است . فقط وزیر بهداشت آمده گراش آنرا افتتاح کرده وبس. مدیریت و رییس این مرکز دکتر معروف وانسان نمونه عالم پزشکی فوق تخصص جراحی سرطان دکتر گراشی جناب دکتر احمد عبدالهی می باشد .راه اندازی این مرکز برای آگاهی مردم ونیز تشخیص وجراحی ودرمان سرطان در منطقه می باشد.

 برای کمک ویاری به بیمارانی که توان مالی ندارند در گراش باز هم به همت خیرین انجمن حمایت از بیماران خاص وجود دارد تحت نام بنیاد بیماریهای خاص  .این انجمن سال نود تشکیل شده وتا کنون بیش از ششصد بیمار تحت پوشش دارد . که از این بین حدود 340 نفر به بیماری دیابت .40 نفر MSو 190 نفریه بیماری سرطان مبتلا هستند . این بیماران تحت پوشش فقط گراشی نیستند از همه جای منطقه می باشند.

 قصدم از این خبر فقط آکاهی دادن است وبس ولی برای من که سالها با اوزیها دوست هستم و می دانم که اهل فرهنگ وسواد هستند ومکنت .ثروت فراوان دارند .دارایی وثروت اوزیها ده ها ویا بهتر بگویم صدها برابر گراشیهاست وبا توجه به ادعا مدنیت وفرهنگی که دارند آیا نباید به نسبت ادعا وثروت در کارهای انسانی وعام المنفعه پیش گام باشند واثرات وخیرات این ثروت انبوه وفرهنگ پیشرو در منطقه نمایان گردد .دوست دار شما گراشی

 عزیز ارجمند گرامی بیننده عزیز گراشی . جا دارد از حسن توجه شما به مطلب سایت کمال تشکر بنمایم واز اینکه مطلب سایت باعث گردید تا کلی اطلاعات ارزشمند در اختیار بنده بگذارید ممنونتان هستم ارتباط دیرینه گراشی ها با اوزیها همیشه مثال زدنی بوده است گراشیها از سالیان دور و بخصوص طی  سالها ی اخیر عامل خیر وابادانی شهرشان بوده اند واوزیهای خیر نیز ما کم نداشته ایم که دلسوز اوز بوده وهستند . اگر گاهی مطلبی مینوسم وبیشتر دردل میکنم برای ابادی وابادانی شهر ودیارمان است تا از این طریق امر خیر وثواب بیشتر گردد وعزیزانی که توان مالی دارند جهت امر خیرشان بر ضروریات ونیازهای جامعه باشد . باز هم از شما تشکر میکنم/ سایت ستاره های اوز 20.6.2015  

روزه داری در دیگر ائین ها ومذاهب بشری

شاید تعدادی از ما ندانیم که روزه داری فقط مختص مسلمانان نیست ودر دیگر مذاهب وائین ها نیز روزه داری وجود دارد. .در تمام ائین های کهن ومذاهب الهی از چند هزار سال پیش انچه از ضرورت وفلسفه وجودی روزه دریافت میشود تهذیب نفس تحمل وامادگی انسان برای درک شراایط سخت وازمونی برای تحمل بدنی وارتقای صفای معنوی ودورنی است.  ودر این راه ائین ها ومذاهب هر کدام دستورات وطی مراحلی برای روزه داران در نظر گرفته اند .انچه در زیر می اید تحقیقی انترنتی است از چگونگی روزه داری در ائین ها وادیان مختلف.

 اینکه مردم جهان در هر ائین ومذهبی در زمان کنونی انرا کاملارعایت میکنند یا نه یا ان جوهره اصلی روزه داری را کاملا مد نظر قرار میدهند یا نه  به شرایط و ویژگی های انسان امروزی ربط دارد . اینکه در این ازمون که در هیچکدام همیشگی ومدام نبوده وزمان خاصی برای ان در نظر گرفته اند ادم ها وپیروان ان ائین ومذاهب چقدر موفق بیرون خواهند امد وبه صفای درون خواهند رسید وبه درک بیشتری از هستی وبدن خویش خواهند رسید قبل از اینکه امری صرفا ائینی مذهبی  باشد نتیجه ان امری شخصی خواهد شد تا خودرا در ائین روزه داری باز شناسند .ضمن احترام به همه ادیان الهی و ائین های بشری توجه شما را به مطلب زیر حلب میکنم    / سایت ستاره های اوز  

پیروان ادیان مختلف چگونه روزه می‌گیرند؟

 به تصریح قرآن كریم، روزه بر پیروان ادیان آسمانی قبل از اسلام نیز واجب بوده است. اما تنها مسلمانان، مسیحیان و یهودیان نیستند كه روزه می‌گیرند، بلكه حتی آئین‌های غیرالهی نیز روزه و ریاضت‌های جسمی را برای تربیت جسم و روح پیروان خود ضروری می‌دانند.

به نقل از منابع اینترنتی، ادیان گوناگون طی قرون متمادی، هر یك راه و روش و آئین‌های خاصی را برای ارتقای روحی و روانی بر پیروان خود واجب دانسته‌اند. از جمله این آموزه‌های دینی روزه است كه در ادیان، آئین‌ها و سرزمین‌های مختلف، شكل‌های گوناگون و گاه بسیار متفاوت به خود گرفته است.

روزه ضمن وجوب در ادیان الهی، انگیزه فطری نیز داشته زیرا بشر تعالی‌طلب كه نمی‌خواست تا سطح حیوانات پایین بیاید و یكسره محكوم تمایلات و شهوات حیوانی گردد، روزه را وسیله و سپری برای مقاومت در برابر این گونه تمایلات قرار داده تا خود را به كمال برساند.

روزه گرفتن در میان ادیان الهی، تاریخی بس طولانی دارد و از جمله عبادات دیرینی است كه پیدایش آن را می‌توان با رانده شدن حضرت آدم و حوا از بهشت مقارن دانست.

«صوم» در لغت به معنای خودداری از عمل است البته در معنای آن این قید را اضافه كرده‌اند كه به معنای خودداری از كارهای مخصوصی است كه دل آدمی مشتاق آن باشد و اشتهای آن را داشته باشد. اما صوم در فرهنگ و شریعت دینی عبارت از خودداری و پرهیز از چیزهایی خاص در زمان معین است.

خداوند در قرآن می‌فرماید: ای كسانیكه ایمان آورده‌اید بر شما روزه نوشته شد همانگونه كه بر اممی كه پیش از شما بودند، نوشته شد.

این آیه نشان می‌دهد كه روزه بر مسلمانان و بر امت‌های پیش از آنان نیز واجب بوده است. در روایات اسلامی آمده كه كتاب‌های بزرگ آسمانی همچون تورات، انجیل، زبور، صحف و قرآن در رمضان نازل شده‌اند.

تفاوت روزه در ادیان از جهت تعداد روزها و چگونگی روزه‌هاست، هرچند در ادیان مختلف جزئیات و كیفیت روزه تفاوت دارد اما اصل حكم روزه وجود دارد و هدف آن بطور كلی تهذیب نفس و ایجاد طهارت و پاكی معنوی و رفع رنج و بلاست.

هندوئیسم

هندوئیسم 2500 تا 4000 سال پیش از میلاد، از تمدن دره ایندوس برخاسته است. هندوئیسم دین خدایان است كه اساس آن اعتقاد بر یگانگی هر چیز است. این كلیت، برهمن نامیده می‌شود. هندوها معتقدند هدف از زندگی این است كه ما درك كنیم بخشی از خدا هستیم كه می‌توانیم این سطح حیات را ترك كرده و به خدا بازگردیم. این آگاهی حقیقی فقط با ورود به چرخه تولد، مرگ و زندگی كه سمسره خوانده می شود امكان پذیر است.

موفقیت هركس در این راه با مقدار اعمال خوب و بدش ارزیابی شده و تعیین‌كننده تناسخ بعدی اوست. خدمت به دیگران و قربانی كردن، موجب ارتقاء درجه و تولد دوباره فرد در درجه بالاتر می‌شود و انجام اعمال بد، او را به سطح پایین‌تر یا حتی به سطح یك حیوان تنزل می‌دهد.

هندوها معمولاً در روزهای ماه جدید و جشن‌هایی مانند SHIVRATRI، DURGA PUJA و SARASWATI PUJA روزه می‌گیرند. زنان شمال هند در روز KARVA CHAUTH هم روزه می‌گیرند.

نحوه روزه بستگی به خود فرد دارد. ممكن است روزه، امتناع از خوردن و آشامیدن هر نوع غذا یا نوشیدنی برای مدت 24ساعت باشد، اما بیشتر شامل نخوردن غذاهای جامد است و نوشیدن مقداری آب یا شیر مجاز است.

هدف از این روزه، افزایش تمركز در مدیتیشن یا عبادت برای تطهیر درون است و گاهی به عنوان دادن یك قربانی در نظر گرفته می‌شود 

بودیسم

دین بودا برخاسته از آموزش‌های «سیدارتا گوتاما» است كه 535 سال پیش از میلاد به شكوفایی رسید و بودا نام گرفت. او سیاق میانه‌روی را جایگزین ریاضت‌های شدید جسمی یا دنیاپرستی و خوش‌گذرانی زیاد كرد. سال‌ها پس از مرگ بودا، آموخته‌های او به رشته تحریر درآمد و تریپی تاكا نام گرفت.

بودایی‌ها به اصل تناسخ روح و چرخه حیات معتقدند، بدین صورت كه هر كس روند تولد، زندگی و مرگ را می‌پیماید. پس از این چرخه، اگر فرد وابستگی خود به جسم و علائق را رها كند می‌تواند نیروانا را كسب كند.

همه فرقه‌های اصلی بودیسم دوره‌هایی برای روزه دارند كه معمولاً روزهای چهاردهم ماه و دیگر روزهای مقدس است. در آیین بودا، روزه به معنای خودداری از خوردن غذاهای جامد است، ولی استفاده از برخی مایعات مانعی ندارد. روزه بودائیان روشی برای پاك سازی است.

راهبان بودایی برای آزادسازی ذهن روزه می‌گیرند. بعضی از راهبان بودایی كشور تبت، برای كمك به رسیدن اهداف یوگا، نظیر انرژی درونی، روزه می‌گیرند.

آئین جین

- زاهدان پیرو آئین جین برای ایجاد آمادگی روحی خود برای برخی جشن‌ها و اعیاد روزه نگه می‌دارند، همچنین پارسایان آئین جین بهترین مرگ را مرگ در اثر پرهیز كامل از غذا و آب می‌دانند و بسیاری از آنها داوطلبانه راه روزه‌دار را در پیش می گیرند تا بدین طریق به زندگی خود پایان بخشند.

لامائیسم

لامائیست‌ها در هر ماه روزهای 14 و 15 و 29 و 30 تنها از غذای آردی و چای تناول می‌كنند ولی پارسایان این مذهب در طول این چهار روز تا غروب آفتاب هیچ نمی‌خورند.

صابئین

صابئین یا مندائیان (پیروان حضرت یحیی) در روزهای ویژه‌ای از سال كه آنها را مبطل می‌نامند از خوردن گوشت، ماهی، تخم مرغ خودداری می‌كنند از جمله این روزها 26 و 27 و 28 و 29 و 30 ماه سمبلتا، روزهای ششم و هفتم ماه دولا و روز دوم ماه هطیا است.

آنها روزه واقعی را روزه‌دار بودن اعضا و جوارح آدمی می‌دانند كه در كتاب كنزاربا یا صحف آدم مقدس‌ترین كتاب مندائی‌ها آمده است: «ای مومنان برایتان گفتم كه روزه بزرگ فقط نهی از خوردن و آشامیدن نیست بلكه دیدگانتان را از نگاههای هیز و شیطانی و گوشهایتان را از شنیدن حرفهایی كه مردم در خانه خود می‌زنند برحذر دارید و زبانهایتان را به گفتارهای دروغ و ناپسند نیالائید و .... ».

زرتشتی

در آیین زرتشت، زرتشتیان باید در سه بخش معنوی "شنوایی"، "اندیشه" و "احساس" همیشه روزه باشند؛ به آن معنا كه از طریق این سه حس از نیكی دور نشوند و "اندیشه و احساس و شنوایی"شان همیشه سرشار از نیكی باشد. با این‌حال زرتشتیان برای افراط نكردن در خوردن گوشت حیوانات روزهای دوم و دوازدهم و چهاردهم و بیست و یكم هر ماه زرتشتیان از خوردن گوشت پرهیز می‌كنند. همچنین زرتشتیان پس از مرگ یكی از نزدیكان، به مدت سه شب از پختن یا خوردن گوشت پرهیز می‌كنند.

یهودیت

موسی مردمش را از اسارت مصر خارج ساخت و كتاب خود را از سوی خدا به آنها عرضه كرد. سپس یوشع نبی آنها را به سرزمین موعود برد. جایی كه ساموئل، پادشاهی عبرانیان را تأسیس كرد.

داوود پیامبر، اورشیلم را بنا نهاد و سلیمان اولین معبد را بنا كرد كه در سال 70 پس از میلاد تخریب شد. یهودیان به پیامبر آخرالزمانی معتقدند كه می‌آید و آن معبد را از نو بنا می‌كند.

یهودی‌ها در یوم كیپور (YOM KIPPUR) روزه می‌گیرند. یوم كیپور تعطیلی مذهبی یهودیان در ماه سپتامبر یا اكتبر است كه مردم در آن روز روزه می‌گیرند و در كنیسه، دعای صبر می‌خوانند. آن روز را، روز كفاره هم می‌گویند.

یهودیان شش روز دیگر را نیز روزه می‌گیرند كه " TISHA B'AV " ( نهم آوریل، روزی كه معبد یهودیان در آن روزتخریب شد) از آن جمله است.

در «یوم كیپور» و " TISHA B'AV " خوردن و آشامیدن از زمان غروب آفتاب تا غروب بعدی به مدت 24 ساعت ممنوع است، در حالی كه در سایر ایام روزه ا، این محدودیت از طلوع تا غروب آفتاب است.

هدف از روزه در دین یهودیت، استغفار از گناهان یا درخواست حاجت خاصی از خداست.

مسیحیت

-----------------

حضرت مسیح، پسر مریم مقدس كه مورد آزار یهودیان هم وطن خود قرار گرفته بود، پیام جدیدی از خداوند متعال ارائه كرد. در طول سفرهای حضرت مسیح 12 مُرید (كه بعدها حواریون نام گرفتند) همراه وی بودند تا آموزه‌های دینی را از او بیاموزند. مسیح در دوران خود معجزه‌های زیادی بر مردم عرضه كرد تا آموخته‌هایش را ملموس‌تر سازد.

مسیحیت فرقه‌های زیادی دارد كه شاید به دلیل عدم تفاهم بر روی اصول دینی، فرهنگ متفاوت مسیحیان و سلیقه‌های شخصی بوده است. گاهی تفاوت اعتقادی بین این فرقه‌ها آنقدر زیاد است كه شاید هر كدام دین متفاوتی به نظر آیند.

آیین كاتولیك

كاتولیك‌ها در روزهای چهارشنبه خاكستر «ASH WEDNESDAY» (اولین روز ایام روزه مسیحیان) و جمعه‌های ایام روزه «LENT» و جمعه پاك «GOOD FRIDAY» روزه می‌گیرند و از خوردن گوشت خودداری می‌كنند. كاتولیك‌ها قرن‌های متمادی از خوردن این ماده غذایی در تمام جمعه‌ها منع شده بودند، اما از اواسط دهه 1960 خودداری از مصرف گوشت در جمعه‌های خارج از ایام روزه، به نظر محلی و شخصی افراد واگذار شد.

در روز چهارشنبه خاكستر و جمعه پاك، خوردن دو وعده غذایی كوچك و یك وعده غذایی عادی جایز است، اما خوردن گوشت ممنوع است. در سایر جمعه‌های ایام روزه نیز مصرف هر نوع گوشتی حرام است. برای روزه‌های اختیاری در روزهای جمعه، برخی افراد به جای خودداری از غذا خوردن، ریاضت دیگری را برای تقرب در نظر می‌گیرند یا نماز مخصوصی را می‌خوانند.

هدف از این روزه كنترل هواهای نفسانی و ریاضت كشیدن برای بخشایش گناهان و همدردی با فقراست.

آیین ارتدوكس شرقی

در این فرقه، دوره‌های متعددی برای روزه وجود دارد كه شامل ایام روزه «LENT»، روزه‌های رسولان «APOSTELS»، روزه آسودن یا دورماسیون «DORMITION»، روزه تولد مسیح «NATIVITY» و روزه‌های دیگر است. هر چهارشنبه و جمعه، روزهای روزه به شمار می‌آیند به غیر از آنهایی كه در هفته‌های خالی از روزه واقع می‌شوند.

در روزه این آیین به طور كلی مصرف گوشت، لبنیات و تخم مرغ ممنوع است. ماهی در برخی روزهای روزه ممنوع است و در بعضی روزها مجاز.

ارتدوكس‌ها به این دلیل روزه می‌گیرند كه معتقدند پرهیز از شكم پروری، رحمت خدا را برای آنها به ارمغان می‌آورد.

آئین پروتستان

روزه در این آیین، قانون جامعی ندارد، بلكه به انتخاب و صلاحدید افراد، كلیساها، مؤسسات یا انجمن‌هاست.

برخی از افراد كلاً از مصرف غذا و نوشیدنی امتناع می‌كنند؛ بعضی دیگر فقط آب یا آب میوه می‌نوشند؛ یا اینكه فقط غذاهای مشخصی را می‌خورند و از غذاهای خاصی امتناع می‌كنند و با هر وسوسه‌ای مقابله می‌كنند.

هدف از روزه در این آیین، تقویت روح یا به كرسی نشاندن یك سخن حق در جامعه مدنی یا سیاسی است.

آیین مورمن

اولین یكشنبه هر ماه، زمان روزه است. افراد و خانواده‌ها در صورت تمایل ممكن است روزهای دیگری نیز بگیرند. خودداری از خوردن و آشامیدن برای دو وعده متوالی و نیز بخشیدن غذا یا پول به نیازمندان روزداری این فرقه است. بعد از روزه اعضای كلیسا در جلسه روزه و شهادت دادن شركت می‌كنند.

اسلام

در آئین مقدس اسلام روزه جایگاه بسیار خاص و ویژه‌ای دارد و یكی از وسایل تقرب به خداست. دین اسلام كه پس از میلاد مسیح توسط حضرت محمد (ص) در شهر مكه عرضه گردید، از بزرگ‌ترین دین‌های دنیاست. مسلمان‌ها دین اسلام را مكمل دین ابراهیم، داوود، موسی و عیسی دانسته و پیامبرشان را خاتم انبیاء می‌دانند. قرآن كتاب مقدس مسلمانان است و ایشان در اجرای مسائل دینی از احادیث پیامبر و امامانشان سود می‌برند.

مسلمانان یك ماه تمام را روزه می‌گیرند. ماه رمضان نهمین ماه تقویم قمری مسلمانان است كه در این ماه روزه واجب است. این ماه یادآور نزول قرآن بر حضرت محمد(ص) است.

مسلمانان برای روزه گرفتن از شروع سحر (اذان صبح) تا غروب آفتاب (اذان مغرب)، از خوردن و آشامیدن اجتناب می‌كنند. همچنین مصرف دخانیات و داشتن رابطه زناشویی در زمان روزه‌داری حرام است.

روزه‌داری در این ماه واجب است، ولی مسلمانان در دیگر اوقات سال نیز به دلخواه می‌توانند روزه بگیرند.

 

معاون رئیس جمهور درباره حضور زنان در استادیوم:برای نهی از یک منکر ده‌ها منکر مرتکب شدند

شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور نسبت به ممانعت از حضور زنان در استادیوم واکنش نشان داد.

به گزارش عصرایران، مولاوردی در صفحه فیسبوکش نوشت:

امشب پیروزی غرورآفرین تیم ملی کشورمان در برابر تیم آمریکا در لیگ جهانی والیبال کاممان را شیرین کرد. بالاخره بعد از ماهها اما و اگر برای حضور زنان در ورزشگاه این مسابقات به میزبانی ایران برگزار شد.

ضمن ادای احترام به رأی و نظر مراجع عظام، در این مدت تمام تلاشمان بر این بود و هست تا این موضوع به مسئله و هزینه‌ای برای کشور تبدیل نشود و با رعایت تمامی جوانب و ملاحظات شرعی و عرفی و قانونی ضمن احترام و توجه به دغدغه‌ها و دل‌نگرانی‌های بخشی از جامعه، به خواسته و مطالبه مشروع بخشی دیگر از جامعه هم پاسخ داده شود. بدیهی است این تلاشها معطوف به حضور بی‌قید و شرط و به هر بهایی آن هم در همه رشته‌های ورزشی نیست، این در حالی است که تمام این قیل‌وقال‌ها نه برای تماشای ورزش فوتبال و شنا و بوکس و کشتی بلکه برای تماشای ورزش والیبال است که تا دو سال پیش منع خاصی نداشت و امری عادی تلقی می‌شده است

سؤال این است آیا در این دو سال شرایط و اوضاع و احوال تماشای این بازی‌ها تغییر اساسی پیدا کرده که حکم آن نیز باید مشمول تغییر شود؟ آیا با این اوصاف کشور خود را ناتوان از مدیریت و کنترل این موضوع ساده و تعبیه سازوکارها و ایجاد زیرساخت‌های لازم معرفی نمی‌کنیم؟ مگر در همین کشور طرح سالم‌سازی دریا پیاده نشده است؟ در همین سفرهای استانی و در سخنرانی‌های عمومی رییس‌جمهور یا در اماکن مذهبی با اتخاذ تدابیر لازم زن و مرد در کنار هم حضور دارند چه اتفاقی می‌افتد؟ چرا عده‌ای هنرشان پیچیده کردن مسایل و دشوار کردن حل آن است تا گرهی که با دست باز می‌شود را با دندان هم نتوان باز کرد؟ و با تبدیل یک مسئله ساده به مسئله چندمجهولی بدین ترتیب تمام بار اسلامیت نظام بر دوش زنان گذاشته شود.

بویژه در آستانه سالگرد انتخابات ۲۴ مرداد ۹۲ که همه اعضای دولت بشدت درگیر ارائه گزارش و برنامه‌های متعدد برای گرامیداشت این حماسه سیاسی هستند، طوری وانمود شد انگار هم و غم ما جز این نیست و تمام فعالیت‌های خود را تعطیل کرده‌ایم و شبانه‌روزی در تکاپوی تحقق این موضوعیم. البته این سناریو از ماهها پیش کلید خورده بود، همان زمان که سعی کردند به دروغ از قول من این موضوع را در صدر مطالبات زنان قرار دهند و بر اساس آن چه تحلیل‌ها که ارائه ندادند.
بالاخره این موضوع در صدر منکرات جای گرفت، غافل از آنکه به راحتی از کنار منکرات بزرگ‌تر عبور می‌کنیم و سرمان را یواشکی برمی‌گردانیم تا مبادا خطی بر وجدانمان بیافتد: زندگی ۵۰۰۰ زن کارتن خواب در تهران، آمار ۹ درصدی معتادان زن از کل معتادان که در ۵ سال اخیر دو برابر شده است، آمار ۳۲ درصدی مرگ‌ومیر زنان ناشی از اعتیاد، رواج افسردگی و رسیدن سن اعتیاد به ۱۳ سال در بین دختران و تغییر الگوی مصرف آنها از مواد سنتی به مواد صنعتی و روانگردان که منجر به لذت و هیجان و شادی کاذب می‌شود، وجود دو میلیون کودک کار در کشور و... قله‌ای از کوه یخی است. همزمان خبر تجاوز گروهی ۶ مرد معتاد زیر پلی به دختر ۱۱ ساله‌ای که کودک کار است هم منتشر شد. خبری که در هیاهوهای اخیر گم شد و دریغ از واکنشی کوچک به این عمل شنیع و غیر انسانی که به فرموده مولای متقیان از شنیدن آن انسان اگر بمیرد رواست.

در چند هفته اخیر شدیدترین هجمه‌ها و حملات را از جانب کسانی که اکثریت واجدین شرایط دو سال پیش در چنین روزهایی بر روش‌ها و رویکردها و رویه‌های آنان خط بطلان کشیدند تحمل کردیم، کسانی که ۸ سال در غار کهف خود خزیده بودند در این دو سال از هیچ کوششی برای پاشیدن بذر ناامیدی و دلسردی در میان مردم دریغ نورزیده‌اند. جماعت مقدس‌نما و مدعی دیانتی که با صدور اطلاعیه پشت اطلاعیه و خط‌ و نشان کشیدن‌های پی‌درپی از زلزله به پا کردن در روز مسابقه و برخورد خونین تا قبیح‌ترین و مشمئزکننده‌ترین اهانت‌ها و توهین‌ها که لایق خودشان بود، زنان و دختران پاکدامن و عفیف این سرزمین را خطاب قرار دادند. کسانی که نام یاران خدا را بر خود نهاده‌اند به رغم توصیه دیگران به حیا، برای نهی از یک منکر ده‌ها منکر دیگر مرتکب شدند، الفاظی که قلم از یادآوری و نوشتن آن شرمسار است و مصداق بارز چندین عنوان مجرمانه در قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

اگر روزی زنان و دختران عزیزمان این جماعت را ببخشند بی‌تردید فراموششان نخواهند کرد و در حافظه تاریخی خود این روزها را به یاد خواهند سپرد.

 

ایران 3 امریکا صفر

در ادامه بازیهای لیگ جهانی والیبال دیشب 19.6.2015مسابقه زیبا وجذابی بین تیم ملی والیبال ایران وامریکا برگزار شد که در این دیدار تیم والیبال ایران توانست با بازی خوب وحمایت پرشور تماشاگران سه بر صفر امریکا را شکست دهد .هر چند انتظار میرفت در این دیدار زنان نیز اجازه ورود وتماشای بازی داشته باشند اما خبری نشد . بازی بعدی روز یکشنبه در ورزشگاه ازادی است که اگر ایران ان بازی نیز ببرد 13 امتیازی خواهد شد

چرا هیچ چهره نزدیک به دولت به استان فارس نیامد؟

دومین سال روز  انتخابات 24 خرداد 92 در استان فارس کم رنگ تر از آنچه تصور می شد برگزار شد.

 به گزارش صحبت در حالی که مراسم سال روز 24 خرداد در استان های مختلف با دعوت از چهره های مطرح طیف اعتدال و اصلاحات برگزار شد، این مراسم در استان فارس به جلسات استاندار فارس و معاونانش محدود شد. عدم حضور چهره های مطرح کشوری در مراسم مختلف استان فارس پس از آن صورت گرفت که چند سخنرانی چهره های نزدیک به دولت و نیز اصلاح طلب در چند ماه اخیر لغو شده بود و سخنرانی علی مطهری نیز با حمله شدید عده ای به او برگزار نشد

 عدم حضور چهره های مطرح طیف همسو با دولت در استان فارس و نیز عدم حضور گروه های اصلاح طلب دانشجویی در جلسه با استاندار فارس نشان دهنده عدم اعتماد دعوت شدگان به مدیریت  استانداری فارس در خصوص برگزار ی چنین مراسمی است.گفتنی است اغلب چهره های دعوت شده به شهر لار نیز با مطرح کردن محدودیت های مختلف! از حضور در استان فارس عذر خواستند.  

لازم به ذکر است که پیش از این قرار بود روز 4 خرداد دکتر صادق زیبا کلام در اوز به سخنرانی بپردازد که برگزار کنندگان این مراسم پس از عدم دریافت پاسخ مثبت بخشداری اوز از برگزاری آن منصرف شدندبرگزار کنندگان این مراسم تعلل بخشداری اوز در اعلام موافقت یا مخالفت با این مراسم را دلیل انصراف خود ذکر کرده اند

 صادق زیبا کلام در سالروز 24 خرداد به بستک رفت. 

مذاکرات و مصوبات شورای اسلامی شهر اوز

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اوز،با حضور کلیه اعضای شورا، یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر اوز برگزار شد و موارد زیر مورد بحث قرار گرفت وبه تصویب رسید:
بحث و بررسی پیرامون:
-
تقاضای شهرداری در خصوص سطل زباله
-صدور مجوز تجاری ساختمان اداره پست اوز
-تقاضای مجوزفروش وسایل آهن آلات بازی و ورزشی پارک ها توسط شهرداری،که فرسوده و بلا استفاده مانده اند
-برگزاری جلسه با آقای مراد پور، ریس اداره ی مالیات اوز
-برگزاری جلسه با شهردار
-بررسی نامه های رسیده
---
مصوبات ۱۷۳مین جلسه ی شورای اسلامی شهر اوز:
-
با ۵ رای موافق، با تقاضای شهرداری در خصوص خریداری سطل زباله در صورتیکه در ردیف بودجه قرار گیرد موافقت شد.
-
با ۶ رای مخالف، با تقاضای یکی از شهروندان مبنی بر صدور مجوز تجاری اداره ی پست ساختمان به دلیل اداری بودن آن، مخالفت گردید.
-
با ۶ رای موافق، با فروش وسایل آهن آلات بازی و ورزشی پارک ها که فرسوده و بلا استفاده مانده اند، موافقت شد.

منبع خبر سایت اوز امروز

فردا پنج شنبه اول ماه رمضان وماه روزه داری است

به احتمال زیاد فردا پنج شنبه 18 ژوئن 2015 اول ماه رمضان وماه روزه داری در امارات وایران خواهد بود در خبرهایی که از ایران داریم فردا اول رمضان است وبه احتمال زیاد در امارات وبعضی از کشورهای منطقه فردا اول ماه رمضان اعلام خواهد شد . پیشاپیش طاعات وعبادات شما مقبول درگاه حق باشد

 

حیدر میراحمدی در گذشت

با نهایت تاسف باخبر شدیم که دیشب حیدر میراحمدی در اوز در گذشته که بدینوسیله در گذشت انمرحوم را به خانواده وبستگان واشنایان انمرحوم واقای عیسی فرزند ایشان ودیگر برادران واعضای خانواده تسلیت عرض مینمائیم . مرحوم حدود 84 سال عمر داشت یاد وخاطرش گرامی باد

سایت ستاره های اوز 16.6.2015

ما حق نداریم مریض بشویم

شاید تعجب کنید اری در دنیای امروز وبا این مشغله کاری از یک طرف و موقعیت مالی ؛ مریض شدن واقعا مشکلات را دو چندان میکند اینروز ها با اینکه تکنولوژی پیشرفت کرده وعرصه بهداشت عمومی نیز بهتر شده اما توان مالی همه یکسان نیست وخیلی ها مانند صدها سال پیش امکان اینکه از یک مریضی سخت جان خودرا تجات دهند  وجود ندارد .

چند روز پیش خبردار شدم دوستی در تهران که هنوز عمرش به 50 نرسیده بود بر  اثرابتلا به سرطان در عرض چند ماه جان به جان افرین تسلیم کرد وباز همین دیروز همکار عزیزی که از اهالی بنگلادش بود بر اثر یک عفونت ساده که زیر گلوی او رشد کرده بود در عرض چند ماه جان داد. در هردو مورد امکان این بود که با هزینه بیشتر وزودتر از مرگ انها جلوگیری شود اما نبود امکانات وتوان مالی مجال ادامه زندگی از انها گرفت وچه دردناک است که نه تنها خودشان زود رفتند بلکه خانواده ای نیز با نبودشان عزادار ونگران اینده کردند برای همین است ما به هیچ وجه حق نداریم مریض انهم از نوع لاعلاج ان شویم . بهتر است بدانیم در شرایط سخت ودشوار بیماریهای دیرپای توان مالی وگاه حتی تغذیه ای وبیمارستانی در این جهان برای بسیاری وجود ندارد واین تلخ ترین قسمت بی عدالتی جهانی ست که روزبروز دره ان عمیق وعمیق تر میشود   

صدها چیز غیر ضرور در دنیا ساخته میشه که بود ونبودشان هیچ اتفاقی در این جهان نمی افته صدها کلنیک پوست ومو ودماغ راست کنی ولپ بزرگ کنی ولبها قلوه ای کنی وجود دارد اما من وشما چند کلنیک ومکان تشخیص سرطان میشناسیم چند تا خیر دست تو جیبشون میره تا یک موسسه تحقیقاتی با هزینه کم در اختیار مردم بگذارند تا انها بتوانند با مراجعه به ان زودتر بفهمند چه دردی دارند وزودتر خودشان را معالجه کنند . خیلی از بیماریها اگه زود تشخیص داده شوند معالجه انها زودتر واسانتر است .چند پزشک ودکتر مردمی وانساندوست داریم که فقط سر شب فکرشون درامد وشمارش ویزیت بیمارانشان نباشد چندتا ؟

چپ وراست تو این مملکت دکتر از انواع واقسامش میاد بیرون چند تا از انها میره تو ده و ولایت وشهرش سالی 10 روز بره مردم را ویزیت مجانی کنه چند تا سراغ دارید ؟ به جد اندر جدم قسم من که تا حالا ندیدم شما اگه دیدید به من بگید تا اسمش را سردر سایت بزنم تا عبرت دیگران بشه ؟ چپ وراست نگیم حکومت اینه فلانی اینه وفلان کشور اینه . ماچکار میکنیم مایی که میتونیم وخیلی وقت ها ازمون برمیاد تا بیماری را از مرگ نجات بدهیم ؟

فرهاد ابراهیم پور / 15.6.2015

اصالت چیست ؟

 در فرهنگ  لغات دهخدا اصالت برابر با نجابت وشرافت  برابر با اصیل بودن واصلی شدن تعریف شده است .

این مطلب از این لحاظ حائز اهمیت است که درجوامع روبه رشد ودر حال توسعه بخصوص در جوامعی که سنت ومذهب کنار اقوام ونژاد در چالش مدام هستند وافراد این جوامع در موقعیت های مختلف رفتار خود واعمال منتج از انرا به اصالت خود یا رد دیگری بر اساس همان معیار اصالت منوط می دانند  متاسفانه  هنوز دچار ان نگرش تاریخی هستند که اصالت خانواده وقوم ومذهب ونژاد را عامل پیشرفت ان جوامع میدانند.

برای نمونه خیلی از تجار وثروتمندان وگاه روسا وصاحب منصبان ایران پوشیدن کلاه مخصوص در دوره تاریخی نشان از منزلت واصالت میدانستند .به عکس های گذشته نگاه کنید. نوع پوشش طبقات مرفه بادیگر اقشار فرق دارد پوشش وکلا با ادم های عادی فرق داشته لباس زنان تاجر ومتمول وازنزدیکان حکومتی با دیگر افراد جامعه متمایز بوده است  ؛ اگر برای خان ده وروستا چراغ زنبوری مظهر ونشان حاکم بودن بود برای افرادی داشتن گرامافون وپیراهن یقه انگلیسی وسبیل هیتلری نشان متمایز بودن با دیگری تلقی میشد .تمام کسانی که اصالت برایشان مهم است چه انرا خوب بدانیم وچه بد؛ بدنبال تمایز هستند میخواهند یک چهارچوب برای ان اصالت تعریف شده در فکر وذهن خود بسازند تا با ان تمایز به فرق خود با دیگری برسند این رفتار میتواند در فرد واجتماع همزمان متجلی شود ومتاثر از هم هستند امری که میتواند بعدها تبدیل به عادت شود. پدر من که زمان جنگ جهانی دوم در ابادان کار میکرد تحت تاثیر رفتار محکم وجدی هیتلر وبقول خودش دسپلین قرار گرفته بود تا سالهای پایانی عمرش سبیل هیتلری میگذاشت واورا ادمی جدی ونترس میدانست البته در این دوره بسیاری از ایرانیان تحت تاثیر ظاهری شخصیت هیتلر قرار گرفته بودند امری که بعدها ورق برگشت ومردم به او به چشم یک دشمن بشریت نگاه کردند اما این امر وسبیل او برای ادم هایی مثل پدر من باقی ماند وتا سالهای پایانی عمرش سبیل هیتلری میگذاشت وشد سبیل عادت  .

بسیاری ازاین تمایز ها که بدنبال موقعیت مالی وحکومتی ومذهبی ایجاد شده اند این امکان تمایز را برای خود قائل هستند تا با استفاده از ان موقعیت خودرا تعریف کنند برای نمونه طوایفی که در اوز ومنطقه هستند همه انها براساس موقعیت مالی ومذهبی وطایفه ای وقومی ودر مواردی نزادی مشخص وتفکیک شده اند اگر از طایفه شیخ هستند اگر از طایفه خواجه هستند اگر از طایفه چپی هستند اگر از طایفه ملاها وقاضی ها هستند یا از از دیگر طوایفی که بنا به نوع شغل وتوانایی خود تعریف شده اند میتوان از طایفه قائد ها ومشکال وسنگابول و.... نام برد

داشتن نام سرهنگ وسرگرد ومعاشرت با انها ؛ خریدن مبلمان مجلل وسلطنتی ؛ حضور در ضیافت های حکومتی  پابوسی بعضی از شخصیت ها ؛ جدی بودن  و شق و رق راه رفتن در محافل و مجالس  ؛ استفاده از قاشق وچنگال در میهمانی های رسمی ؛ معاشرت با فرماندهان ومسئولین شهری؛  داشتن وگذاشتن القابی برخود چون رئیس ؛ کلانتر حاجی ؛اقا ؛خان  جناب؛ حضرت .... ملوک ال .؛ فلان   فلان السلطنه ؛  فلان الدوله ؛ تاج ملوک ؛ شاهزاده فلان ؛  داشتن ونشان دادن خودکار وقلم مخصوص ومارکدار به طرزی که دیگران انرا ببیند وبدانند که این خودکار ارزشمند است .و.....

  اینها که گفتم قسمتی از گذشته تاریخی نه چندان دور کشور ماست که هنوز هم در مواردی نشان اصالت بعضی از ادم هاست .انچه در این باب وبه عنوان مهمترین نکته میخواهم بگویم اینکه اگر افرادی در یک طایفه وجماعت ویا درمیان شیخ وقاضی ودر میان تجار بودند که برازندگی وارزشمندی خودرا نشان دادند وعامل پیشرفت خود وجامعه شدند انرا به همگان ان قوم وجماعت تسری ندهیم. بعضی ها وارث کاشته دیگران هستند . افرادی همواره در تاریخ بشریت تاثیر گذار بوده اند ودر مقام وجایگاهی که قرار داشته اند توانسته اند راهبر وموثر باشند اما این بدان معنی نیست که همگان افراد ان طایفه ونزاد وقوم ومذهب بر طریقت وروش او بوده اند ولیاقت وبرازندگی ان افراد را دارا هستند  .

 بسیاری که بر اصالت خود وقوم وطایفه خود اصرار میورزند ؛ هنوز درگیر جمود فکری هستند که تاریخ برای انها به ارث گذاشته؛  ان تاریخی که در جهت خودی وغیر خودی حرکت کرده؛ به افراد خاص ودوربری خود نگاه میکند وفکر واندیشه را فقط نزد انها می بیند ؛ غافل از این است که جهان بدست ادم های توانا واندیشمند ساخته شده نه بدست اقوام خاص ونزاد ومذهب خاص .

دیگر داشتن شرایط خاص تاریخی ؛ برای کسی اصالت نمی اورد ؛ کسی به خاطر اینکه پدر هنرمندی داشته یا دارد به منزلتی نمی رسد وکسی به خاطر اینکه پدر ویا اجدادش زمانی در حکومت وصدارت و.. بوده اند مقامی پیدا نخواهد کرد مگر اینکه تجربه وتوان وتلاش خود بر ادامه ان گذشته راه گشای حال فعلی واینده اش شود

اگر نظری کوتاه به همین همشهریان خودمان بیاندازید متوجه میشوید که زمانی بعضی از اقوام وطایفه ها در اوز حکمران وگرداننده شهر بوده اند وتنی چند از انها در مقام های مهم شهری ومنطقه ای وحتی کشوری بودند .هر ادم عاقلی از خود سوال میکند که اگر اصالت ونبوغ ارثی است چرا بسیاری از فرزندان  انها در جا زده اند وچرا به موقعیت ان افراد که اجداد انها هستند نمی رسند . دلیل روشن است اصالت تحفه وهدیه قومی وطایفه ای نیست ؛ نزادی ومذهبی نیست ما در دنیای نسبیت های انشتین وفیزیک نیوتنی زندگی میکنیم  ما در دنیای برهان واستدلال زندگی میکنیم

در جهان امروز انسانهایی موفق هستند که نه وارث ؛ بلکه ایجاد کننده باشند؛ تولید کننده باشند. اصالت گذشته به مصرف وارثان میرسید اصالت امروزی بر انسان تکیه دارد ؛ بر باورهای پاک انسان ؛ بر خلاقیت ونواوری؛ بر اتحاد واتفاق برای ساختن جهانی عاری از تبعیض .انسان موفق وجوامع موفق با تکیه بر دانش وعلم وتلاش به اینده قدم میگذارند بر اساس توانایی ولیاقت افراد سنجیده میشوند نه بر اساس قوم وطایفه ونزاد ومذهب.  اگر بر اصالتی هم ارج نهیم ان اصالتی است که انسانیت را ارج می نهد  وبه حقوق همه انسانها فارغ از نزاد ومذهب وطایفه وقوم احترام میگذارد .

 

در میان افتاب گم گشته ایم.

در میان خواب های سال پیش

 شمع روشن کرده ام

تا اگر ماهی سرخ قصه ها

 در پلک من خوابیده بود

 صبحدم خورشید چشمانم شود .

 

فرهاد ابراهیم پور (محمودا) –دبی

 

هجوم ملخ وار خبرها

زمانی نه چندان دور چهل تا پنجاه  سال پیش یک رادیو دو موج تمام هستی خبری یک روستایی بود که انهم اگه باطری اش تمام نشده بود وشب ها که بعد از کار به خانه می امد رادیواش را روشن میکرد ویکساعتی خودش یا اهل خانواده اگر انموقع بیدار بودند گوش میدادند وبقیه طول روز گفت گوهای کار وخانه وزندگی همه بود فرصتی بیش از اکنون بود که سری به فامیل وطایفه بزنند ورودر رو با هم صمیمانه گفتگو کنند با هم درد دل کنند از کار ودغدغه هایشان که کم واندک بود حرف بزنند از محصول سال وکشت بگویند وانقدر راحت از سر شب تا سحر بخوابند که هیچ کسلی نداشته باشند وصبح قبل از طلوع با ذهنی ارام وبی مشغله فراوان به کار وزندگی بپردازند

اما حالا چه ؟ حالا انقدر خبر وحادثه در طول یکروز به گوشت می رسانند که اندازه ده سال خبر در گذشته است . هزاران خبرگزاری وزسانه در سطح جهان با کارمندان ورزیده در 24 ساعت شبانه روز مشغول جمع اوری خبر هستند تا به گوش من وشما برسانند غول های خبری جهان با استخدام صدها هزار نفر در جهان در حال سبق خبری از همدیگر هستند تا زودتر وجذابتر باز به گوش من وشما برسانند از جنگ وخونریزی وکشتار بی رحمانه انسانها تا اخرین خبرهای دنیای علم وتکنولوزی تا حوادث واتفاقات گوناگون ورزشی وفرهنگی و ده ها عرصه دیگر که از حوصله این مقال خارج است .

خبرگزاریها انقدر در این راه هزینه میکنند که اگر جمع هزینه چند غول خبری جمع کنیم میتوان هر روز ده بیمارستان صد تختخوابی در کشورهای درمانده وفقیر قاره افریقا واسیا ساخت  اما چه کنیم که نمیکنند وروزبروز بر حجم خبرها افزوده میشود

خبرها انقدر حجیم وزیاد وگسترده شده اند که گاه امکان رهایی از ان میبینی نیست یا خیلی دشوار است  مگر اینکه اراده ای قوی در خود پیدا کنی تا از حجم ملخ وار ان در امان باشی . کاری کرده اند که در ثانیه های زندگی ما به جای ارامش وسکوت خبر جایش را گرفته ؛ یا ایمیل می اید یا مسج یا وات ساپ یا وایبر یا تلفن وموبایل و تازه به خانه ومحل زندگی که میرسی دهان گشاد تلویزیون با هزاران کانال شروع به بمباران خبری میکنند بی بی سی . سی ان ان . الجزیره . وهزاران کانال دیگر که هر کدام از انها با نمایش های خود سعی در صید من وشما دارند وما لحظه به لحظه کانال به کانال معتاد خبر وحوادث وگزارش شده ایم فرقی نمیکند خبر خوب باشد یا بد انقدر می نشینیم تا ته هر خبر دراوریم وجالب اینکه همین خبرها دوباره وصد باره در دنیای مجازی تکرار میشوند ودوباره وچند باره به گوش من وشما می رسانند

 

این را مرتب از خودم سوال میکنم فایده دریافت اینهمه خبر وگزارش چیست ؟

ایا ما نسبت به گذشته داناتر شدیم ؟ واگر داناتر شدیم ایا انسانی ترهم شدیم ؟ ایا بی رحمی ما کاهش یافته یا اینکه مدرن تر وامروزی تر جرم وجنایت میکنیم ؟

ایا دریافت این همه خبر باعث زیبا تر شدن جهان شده است ؟ ایا باعث شده که روابط عاطفی ما انسانها بهتر از گذشته شود ؟ ایا باعث شده که کانون خانواده محکمتر وروابط خانوادگی بهتر شود ؟ واگر نشده است چرا گوش وچشممان همچنان باز است تا بیشتر دریافت کنیم ؟ چرا ؟

ما معتاد خبر شدیم ورهایی از اعتیاد سخت ترین کار است وانچه از مضرات مهلک این اعتیاد است عدم ارامش است ما خبر را نشخوار میکنیم وبه دیگران میدهیم تا با هم نشخوار کنیم .

با حجم زیاد وبی اندازه خبر ما فرصت وامکان به ذهنمان نمی دهیم تا دمی در ارامش وسکوت به خودمان به وجودمان فکر کنیم . ومتاسفانه این موهبت با خود بودن را روزبروز از دست میدهیم چرا که اختیار ما وذهن ورفتار وبرنامه ما نه نتیجه خلاقیت درونی بلکه سمت وسویی گرفته که خبرها وگزارش ها ودنیای مجازی و رسانه ای تعین میکنند ؟

ایا ما میتوانیم یک روز ده روز یک ماه فیس بوکمان را ببندیم ؟ ایا میتوانیم وات ساپ و دیگر امکانات ارتباطی را از موبایل خود حذف کنیم ؟ ایا میتوانیم فقط در طول شبانه روز فقط برای یک ساعت به خبرها گوش دهیم ؟ ایا میتوانیم از موبایل چشم پوشی کنیم وبه تلفن خانه ومنزل اکتفا کنیم ؟ و....

40 تا 50 سال پیش هیچ کدام از اینها نداشتیم وزندگی میکردیم واتفاقا شادابتر از اکنون بودیم .

فرهاد ابراهیم پور / 12.6.2015

 

سایت ستاره های اوز از این به بعد کمتر به خبر می پردازد

11سال پیش در شهریور ماه 2004 سایت اوز استار شروع بکار نمود واولین سایت فراگیر اوزیها در دنیای مجازی شد انموقع نه خبری از فیس بوک بود نه وات ساپ ونه دیگر مسیرهای ارتباطی دنیای مجازی تنها راه ارتباط ایمیل وخط تلفن بود هنوز موبایل ها به توانایی اکنون نبودند نه میشد با موبایل عکس گرفت ونه ایمیل فرستاد فقط تلفن دستی وهمراه بود واین وسیله برای من تا چندین سال راحت ترین خط ارتباطی بود والبته پر هزینه  ومتاسفانه ایمیل در اوز بزحمت باز میشد وبرای همین خط تلفن بهترین بود خبرها وگزارش ها را از طریق تلفن به اوز دریافت میکردم واز انجا که نه خبرنگاری داشتم ونه فرد مشخصی بیشترین خبرها از طریق مردم ودوستان اشنا وفامیل وخانواده بود که جا دارد از همه ان عزیزان در ان سالها تشکر کنم

وضعیت وامکانات وب سایت نیز مثل امروز نبود انترنت را کارتی میخریدم وسعی میکردم از اطلاعات موجود در مسیرهای مجازی خودرا به لحاظ فنی بروز کنم  باید کامپیوتر را بیشتر یاد میگرفتم  شب ها بعد از کار تا دیروقت می نشستم ومطالعه میکردم . چندین کتاب از ایران در باره ویندوز96 وچگونگی کار با ورد واکسل وارشیو بندی خریدم چون بزبان فارسی بود کمک زیادی بمن کرد وروز بروز با اصطلاحات فنی ان بیشتر اشنا میشدم عزیز وهمشهری که مهندس این کار بود در سال اول کمک زیادی در اپلود کردن به من کرد که همیشه مدیون ان زحماتش هستم

انموقع صفجه کلید تایپ فارسی نبود وبیشتر کیبورد های انگلیسی بود واین کار را سخت تر میکرد وچون تایپ کردن من بسیار ابتدایی بود ویک انگشتی اما یواش یواش این یک انگشتی سرعتش اضاف شد وموفق شدم بسیاری از خبرها را خودم تایپ کنم وانرا به داخل سایت ببرم .کار عکس وتهیه فیلم بسیار دشوار تر بود اما علاقه من وشور وشوقی که در این کار بود همه این سالها را گام به گام پشت سرگذاشت

سایت تا سال 2006 بنام سایت اوز استار (ستاره اوز )بود اما اتفاقی افتاد ومن متوجه اتمام تجدید سایت نشده بودم برای همین اوز استار تعطیل وهمه ارشیو ان از دسترس من خارج شد و سالها نتوانستم برگردانم ومجبور شدم در سال 2006 به اوز استارز (ستاره های اوز ) نقل مکان کنم ومجدد با این ادرس خودم را در دنیای مجازی نگه دارم

سایت اوز استارز خوشبختانه طی همه این سالها به جریان خاصی وابسته نبوده ومستقل رفتار کرده و وام دار کسی نبوده است به تنهایی وبه صرف علاقه به زادگاهم وشهر ومردمانش واعتقادی که به سرزمینم داشتم با جدیت تمام انرا بروز میرساندم وجز عشق چیزی نبوده است . چه سالهای زیادی که تا ساعت سه شب نشستم مطلب نوشتم چه هفته هایی که مردم در گردش ومسافرت بودند ومن مشغول تهیه گزارش وخبر بودم  وچه لذتی میبردم از اینکه کار ارزشمندی برای شهر ودیار وهمشهریانم انجام میدهم .و واقعا چنین بود . احوالپرسی بعضی از همشهریان  توجه اشان به سایت واهمیتی که عده ای به کار وفعالیت خبری ونوشتاری میدادند مرا بیشتر فعال میکرد .

به لحاظ مالی تا اواخر سال 2007 هیچگونه کمکی به سایت نشد با وجودی که خودم نیز در تنگنای مالی بودم اما از خرج خانه وکمتر خرج کردن انرا پایدار نگه داشتم ومیدانستم که اخرین جایی که مردم شاید کمک کنند به کار فرهنگی وجامعه ادبی وخبرنگاری است وکاری نمیشد کرد.  در اواخر سال 2007 چند کار تبلیغات از چند همشهری گرفتم که انهم بیش از یکسال ونیم دوام نیاورد در سالهای بعد جسته وگریخته چند نفری کمک کردند که ممنون انها هستم اما همچنان سایتی ماند که نه بودجه ای داشت ونه خبرنگاری ونه کمک کننده مشخص وپایداری  . بازم کاری نمیشد کرد وباز این علاقه انقدر قوی ومهم بود تا انرا بروز رساند . در این چند سالی که گذشت سایت ها و وبلاگ های متعدی به دنیای مجازی امدند که بیشتر انها به جایی وصل بودند وحداقل بودجه وامکاناتی داشتند وگاه چندین نفر انرا راه اندازی واداره میکردند . وحداقل باری که بود به تنهایی بدوش نمیکشیدند

برای منی که در بسیاری از جلسات فرهنگی وادبی وهئیت های مختلف بودم واز نزدیک شاهد کمک های انچنانی به موسسات ونهاد ها وامور خیر بودم وفعالانه در ان شرکت میکردم وقتی به مشکل مالی سایت برمیخوردم از خودم واین مردم خنده ام میگرفت جلسه پشت جلسه هیت پشت هیت اما کسی نمیگفت که این سایتی که تازه خودشان از ان تعریف میکنند وضعیتش چگونه است؟ . چه میشه کرد خود کرده را تدبیر نیست وحالا هم میگویم باکی نیست  ان نیز بگذرد

طی یکی دوسال گذشته امور روزبروز سخت تر شد بخصوص طی این 6 ماه اخر  واز طرفی دیدم دیگر مردم احتیاجی به خبر مندرج به اوز استارز ندارند روزانه هزارها نفر با موبایل هایشان از سحر تا اخر شب در حال خبر دهی هستند وخبرهای اوز استارز اگر هم باشد دست دوم وچندم خواهد بود مگر خبرهایی که خط قرمز دارند ودیگرانی که میشناسم هیچ گاه نه گفته اند ونه خواهند گفت .

طی یکسال گذشته خوشبختانه  وب سایت های دیگری نیز به وب سایت های محلی ومنطقه ای لارستان واوز افزوده شده وبا تعداد افراد بیشتری به خبر دهی می پردازند وجای خوشحالی است که این خبرها زود به گوش علاقمندان میرسانند وگذشته از ان فیس بوک و وات ساپ و وایبر ودیگر اپلکیشن های مجازی نیز هست که از هر کجای دنیا میتوانند خیلی زود به همدیگر خبر بدهند

برای همین من فکر میکنم از این به بعد  کاراصلی سایت ستاره های اوز با این محدودیت وامکانات وتوانایی  که دارد خبر رسانی نخواهد بود ودغدغه من اینروزها رساندن خبر نیست چون هزار راه کسب خبر بوجود امده وخیلی اسان وبی هزینه این امر امکانپذیر گشته است  .البته من همواره کنار خبر کار تحلیل وتفسیر موضوعی ومسائل منطقه را داشته ام واینرا هنوز نقطه قوت ان میدانم که متاسفانه در بسیاری از سایت های نو ظهور کم پیدا میشود چون این کار هزینه دارد وهر کسی نمیخواهد ونمیتواند هزینه انرا بپردازد  

با این تفاسیر وگفته ها وطی یازده سال کار مداوم وسخت والبته عاشقانه در سایت اوز استارز بگویم که هر چند میگویند مردم اوز مردمی با فرهنگ ودانش هستند اما متاسفانه متاسفانه به عناصر فرهنگی ودلسوز شهر ودیار خود اهمیت در خور نمیدهند واین پارادوکس تلخ اوزی بودن واوزی ماندن است .

فرهاد ابراهیم پور / مدیر سایت ستاره های اوز / 11.6.2015

 

خبر

مراسم کلنگ زنی بیمارستان خیریه یوسف راه پیما در اوز

شب شعر خاطره ها با حضور سیلوانا سلمانپور در اوز

آغاز ساخت بیمارستان یکصد تختخوابی خیر ساز در شهر اوز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه لارستان؛در مراسمی با حضور علی اکبر نجیب زاده معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان، دکتر جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان،خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی، دکتر علی بهادر معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر عاطفه رئوفی رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لارستان، امام جمعه، بخشدار،شهردار،شورای اسلامی شهر، معتمدین ،خیرین و قشرهای مختلف شهر اوز،کلنگ ساخت بیمارستان یکصد تختخوابی شهر اوز به زمین زده شد

در آئین کلنگ زنی این پروژه دکتر جعفرپور در سخنانی گفت: بحمدالله خیرین عزیزدر بخش اوز همیشه فعال بوده و همت بلند خیرین این منطقه ستودنی است.وی خاطرنشان کرد: خیرین اوز بدون نام و شهرت کارهای بزرگی را انجام می دهند.جعفرپور تصریح کرد: انشاالله با مدیریت جدید دانشکده علوم پزشکی لارستان در بحث بهداشت و درمان،بخش اوز توسعه خواهد یافت.وی از خیر این پروژه اقای راهپیما تشکر کرد

در ادامه دکتر علی بهادر معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم مردم اوز و منطقه لارستان را مردمی خونگرم،مهمان نوازو سخاوتمند دانست و افزود: همه بایستی در راستای توسعه بهداشت و درمان منطقه تلاش کنیم و در هر دو بیمارستان اوز می بایست کار درمان انجام شود. وی گفت:قطعا هرکسی در این دنیا کار خیر کند خداوند هم در این دنیا و هم در آخرت دست اورا خواهد گرفت

گفتنی است منصور فقیهی نژاد به نمایندگی از خیرین بخش اوز هم در سخنانی در خصوص مشخصات این بیمارستان اظهار داشت:این بیمارستان قرار است در زمینی به مساحت 5/8 هکتار با زیربنای 13700 مترمربع در 6 طبقه توسط خیر این شهر آقای یوسف راهپیما ساخته شود.انتهای خبر/ /19خرداد 1394

 

خبر

حواشی جلسه استاندار فار س با تشکل های دانشجویی

درآمد شهرداري لار در سال گذشته به بيش از ۲۱ ميليارد تومان رسيد

هفته سرنوشت رسید؛ کاهش ۴۵ درصدی کنکوری‌ها درگراش

فاطمه یادگاری درگذشت

بانهایت تاسف باخبر شدیم که فاطمه یادگاری درگذشته که بدینوسیله درگذشت انمرحومه را به خانواده وبستگان واشنایان انمرحومه تسلیت عرض مینمائیم .ویاد وخاطرش گرامی میداریم

سایت ستاره های اوز 7.6.2015

اطلاعیه دفتر امام جمعه اوز

 

دفتر امام جمعه اوز در مورد میزان دادن زکات وبجا اوردن سنن دینی در ایام ماه مبارک رمضان  اطلاعیه ای داده ند که هر فرد مسلمان الزام بدان است  کار بسیار پسندیده ای امام محترم جمعه اوز انجام داده اند که میتواند برای هر معتقد به دین اسلام انرا در نظر بگیرد

 سوالی که اینجا مطرح میشود این است که ایا بسیاری از مسلمانان وافراد متمول وپولدار که اضافات زیادی هم دارند دقیقا از این قانون پیروی میکنند مثلا کسی که ده ملیون درهم اضافه مال دارد  250 هزار درهم هر سال زکات میدهد . واگر چنین باشد خیلی از مستمندان  از بدختی وتنگدستی نجات می یابند.  شما چه فکر میکنید؟/

سایت ستاره های اوز  

اطلاعیه دفتر امام جمعه اوز در مورد زکات،فطریه،فدیه وکفاره

  ابراهیم احمدی: دفتر امام جمعه اوز به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اطلاعیه ای به شماره 60/الف/94در مورد زکات،فطریه، فدیه و کفاره صار نموده است که جهت استحضار خوانند گان محترم به شرح زیر درج می گردد:

ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان،بدین وسیله میزان نصاب زکات مال،فطریه،فدیه و کفاره روزه ی ماه مبارک رمضان برای درج در نشریات، سایت وتابلوها به شرح زیر اعلام می گردد:

1-مقدار نصاب زکات نقدینه: بیست مثقال طلا معادل دوازده میلیون تومان می باشد. هر کس دارایی او از این مبلغ به بالا بوده ، وسال بر آن گذشته، لازم است به مقدار 5/2 درصد( دو و نیم درصد) یعنی از هر میلیون تومان 25 هزار تومان به فقرا ومستحقان بپردازد.

2-مقدار فطریه: برای هر فرد دو کیلو ونیم برنج که قیمت قابل پرداخت آن به انجمن خیریه اوز(در صورت تمایل) شانزده هزار تومان می باشد.

3-مقدار فدیه:یک چهارم فطریه یعنی 650 گرم برنج برای هر روز که قیمت قابل پرداخت آن به انجمن 4 هزار تومان می باشد.

4-فدیه یک ماه کامل: بیست کیلو برنج است و قیمت آن که به انجمن خیریه پرداخت می گردد،120 هزار تومان می باشد.

5-کفاره روزه: مخصوص کسی است که روزه رمضان را به عمد( مقاربت جنسی) باطل ساخته است و کفاره آن دو ماه روزه پی در پی است و اگر توانایی آن را ندارد 60 مسکین غذا دادن می باشد.یعنی چهل کیلو برنج که قیمت آن 240 هزار تومان می باشد.

                                               عبدالعزیز قاضی زاده –امام جمعه اوز

                                                           16 خرداد 94

خبر

آغاز ثبت نام در مکاتب شهر اوز

امام جمعه اوز: قرآن قانون اساسی مسلمانان است

روز جهانی محیط زیست گرامی باد

آب برکه گلشاه به زودی به روستای کهنه و شهرک خواهد رسید

هوا رو به گرمی میرود

 همچنان که به تابستان نزدیک میشویم هوا روزبروز گرمتر میشود وامسال قدری زودتر هوا گرمتر میشود هم در دبی هم در ایران ومنطقه لارستان شدت گرما بیشتر شده است هوای هم اکنون اوز در ساعت 2ونیم بعد از ظهر 42 درجه گزارش شده است .در این هوای گرم نوشیدنی هایی مثل اب لیمو وانواع عرقیجات ومیوه هایی مانند هندوانه کمک زیادی به رفع عطش میکند وبقول قدیمی ها دلت را خنک میکند/ 4.6.2015

با همکاری مسئولان و مردم، آتش کوه گاوبست خاموش شد

بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی در اوز

جباری: مسئله الحاق پارسیان منتفی است

خواهر خواندگی اوز با شهر چمور مجارستان کی عملی میشود

گزارش زیر دوست عزیزوعلاقمندی به شهرمان و کودکان که خود سفری به مجارستان داشته واز شهر یا ده کوچک چمور بازدید کرده برایمان فرستاده که در نوع خود جالب است امید که شهر دوستدار کودک اوز نیز بدان توجه نماید

 

 

چند سال  پیش که دبی  بودم جلساتی بر پا شد به نام  اوز شهر دوستدار کودک! چند مدت بعدش زمزمه هایی شنیده شد که قراره اوز با شهر ( ده‌ ) چومور در مجارستان خواهر خوانده بشن چون چومور هم شهر دوستدار کودک اعلام شده بود. همیشه این قضیه گوشه ‌‌ای از ذهن منو به خود مشغول کرده بود و دورادور  جریانها رو پیگیری می‌کردم. تا اینکه  ۲ هفته پیش تهران و بوداپست رسماً خواهر خوانده شدن، هرچند که قبل از این نیز قم،یزد و اردبیل   با شهرهای بوداپست، یاس‌برنی و تیساوازوری  خواهر خوانده شده بودند. یزد به رسم یاد بود بادگیری بزرگ به خواهر خواندهٔ خود هدیه داد. و در تیساوازوری هم تابلو ‌‌ای  بزرگ در میدان شهر نصب شده.

خواهر خواندگی چیست؟

پیمان خواهر خواندگی رابطه اي دوستانه و هدفمند است که به منظور تبادل اطلاعات و تجارب و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادي، شهري، فنی و سیاسی میان یک جامعه شهري با جامعه شهري مشابه خارجی برقرار می شود.

خواهرخواندگی پیمان همکاري بلند مدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران دو شهر براي ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می شود.  

تفاهم خواهرخواندگی بین چه کسانی بسته می شود؟

تفاهم " خواهرخواندگی " بین شهردارانی که شهرهایشان وجوه تشابه و همسان در زمینه هاي باستان شناسی ،تاریخ ، فرهنگ و نمادهاي مشترکی داشته باشند امضا می شود تا از توانمندیهاي آن دو شهر براي پیشبرد اهداف خاص علمی ، فنی ، گردشگري و نظایر آن استفاده شده و با اعزام گروههاي کارشناسی از .  تجربیات یکدیگر بهره مند گردند.  اطلاعات بیشتر 

http://www.shiraz.ir/bundles/IcmsPapers/files/m5089/file647.pdf 

خلاصه الان ۵ سال از قضیه داره می‌گذره، همه خواهر خوانده شدن و این شهرهای کوچولوی ما به هم نرسیدن،،، چند روز پیش  به خاطرمسائل کاری اون سمت بودم، یه کم به خودم جنبیدم کارمو زودتر تموم کردمو سر ماشینو کج کردم به سمت چومور،  روز زیبایی‌ بود، زیباتر هم شد 

[]چمور   در حومه پایتخت قرار گرفته،،، از  مرکز شهر بوداپست  تقریبا ۳۰ کیلومتر و از مرز بوداپست در حدود ۵ کیلومتر،     بر روی تپه آیی واقع شده و جمعیتی حدود8500 .نفر. در مسیر اولین چیزی که نظر رو جلب میکنه، تپه های پوشیده شده از گلهای شقایق. و گندمزارهای بی‌ انتها. چیزی که دقیقا مارو میکشونه به حومهٔ اوز سرزمینی حاصلخیز و سر سبز.  در همان بدو ورود به ده‌، میشود به دوستدار  کودک توجه کرد، اولین چیزی که توجه رو جلب می‌کند،   جائی‌ کاملا مجهز برای بازی بچه هاست

از ظاهر ده‌ پیداست که منطقه آیی مرفه نشین است. احتمالا اکثر مردم در آنجا زندگی‌ می‌کنن و در  بوداپست کار. ده‌ چوموریک خیابان اصلی‌ دارد که به مرکز شهر وصل میشود و بقیه کوچه‌ها به آن ختم میشوند، ۲ کلیسا و یک رستوران بسیار  معروف  در خیابان شهر خودنمایی میکنند.   ماشین رو در کوچه‌ آیی پارک کرده و شروع به قدم زدن در آن هوای لطیف می‌کنم. به زودی به تابلوی شهرداری می‌رسم که خود ساختمان لابلای درختان عظیم میوه پنهان شده. درختان تنومند گیلاس کاملا ساختمان را از دید پنهان کرده بودند.  همچنان در حال قدم زنان به سمت بالای تپه بودم که  باز برخوردم به شهر بازی بچه ها،،، از انواع و اقسام ماشین آلات.  چقدر بچه ها آرام و دوستانه در کنار هم بازی میکردن،، نوبت رو رعایت میکردند، و خبری از داد و دعوا و گریه نبود.  راه رو ادامه دادم، در این مسیر مرتب به تابلوهأی برخورد می‌کردم که بر روی آن نوشته بود اینجا مال من است.  از  چندتایی که ردّ شدم حس کنجکاویم گل کرد که تابلوهارو بخونم.  به یکی‌ از تابلوها که در کنار رودخانه آیی کوچک بود نزدیک شدم، و متوجه شدم که شهرداری آن را نصب کرده و به مردم این مژده را میدهد  که به زودی آن خیابان یا نقطه آباد خواهد شد،،، به طور مثال در کنار آن رودخانه قرار بود سنگفرش شود و جائی‌ برای پیاده روی. خیلی‌ برام جالب بود.

انتهای خیابان که به مرکز می‌رسید رو با نوار بر روی تردد اتوموبیلها بسته بودن، و دکه های صنایع دستی‌ به راه،،، اولین دکه چیز غیر قابل باور برای من،،، طرف خهر می‌فروخت!!! کمی‌ باهاش صحبت کردم. البته خهرهای اینجا مثل  مال خودمان نبود، و به آن فراوانی‌ هم نیست، معمولا با سگ پیدا میکنن، و ازش کلی‌ چیز میسازن، حتا روغن میگیرند.  اسانس تهیه میکنند و هزاران کار دیگر که ما نمی‌کنیم. ما نهایتا  خهر رو آب‌پز یا خورشی می‌خوریم. اما آنها کارهایی می‌کنن که ما در تصوراتمان هم نمی‌گنجد.

باقی دکه‌ها در کار لوازم کودکان بودند،، از اسباب بازی گرفته تا لباس،،، و کلا صنایع  دستی‌ بود.  سر انجام به مرکز رسیدم، جائی‌ که دیدم سنّ بر پاست  و مردم جمع. قبل از رسیدن به آنجا تابلویی  توجهم رو جلب کرد. تابلویی در مرکز شهر که زنی دست بچه‌اش را گرفته و قدم  میزنن،،، زیر آن هم ورود سگ  و ماشین ممنوع. اری در مرکز شهر فقط خانواده‌ها حقّ قدم زدن دارند، و هیچ چیز دیگر اجازهٔ ورود ندارد. هیچ جای دنیا همچون تابلویی ندیده بودم.  البته در راه برگشت هم به کوچه‌ها توجه کردم،  سر هر کوچه‌ آیی سرعت ماشین ۳۰ کیلومتر نهایتا بود. که تصادف نشود،،، حالا در زادگاه من چه کسی‌ رعایت می‌کند؟

 سنی‌ وجایگاه بزرگ در مرکز شهر که هیچ بزرگسالی بر آن نبود. گروههای کودکان میرفتند بالا نمایش اجرا میکردند، میرقصیدند، و زیبا بر می‌گشتند پائین، و بزرگسالان در خیمهٔ مقابل سنّ به آرامی تماشا میکردند، و لذت می‌بردند از کارهای بچهایشان.

با زنی که در دکه آیی بود، و اطلاعات میداد، سر صحبت را  گشودم، کارمند شهرداری بود. گفتم آیا این شهر دوستدار کودک است، گفت آری، گفتم چه کارایی برای کودکان انجام می‌دهید،،، گفت تمام کارهای ما اینجا برای کودکان است،،، اجازه بده شما رو با  معاون شهردار اشنا کنم که آطلاعات کامل به شما بدهد. رفت به دنبال ایشان،، اما گفت متاسفانه رفته به بچه‌اش شیر بدهد،   چون طفلی خرد سال دارد. مدتی صبر کردم، اما متاسفانه بیش از آن فرصت نداشتم. آدرسم را گذاشتم که با من تماس بگیرد و در این زمینه صحبت کنیم.

چاره ‌‌ای نبود باید بر می‌گشتم،،، در مسیر متکایی در دکه ‌‌ای نظرم را جلب کرد که بر روی آن نوشته بود، فیسبوک نکن،، بخواب

از نکت جالبه در این ده کوچک، نظم و انضباط بود،،، همه چی‌ سر جای خودش بود، با اینکه دٔه بسیار کوچک بود، اما آتشفشانی داشت. و با اینکه مراسم بچهه ا هیچگونه آتش بازی نداشت، اما آتشنشانی در گوشه ‌‌ای آماده و مجهز ایستاده بودند، چیزی که ما هیچوقت به آن اهمیت نمیدهیم.

زندگی‌ ماشینی، بی بندو باری، خانواده هارو از هم متلاشی و دور کرده،،، اما چومور نمونهٔ بارزی از یک شهر ایده آل کودکان بود که خانواده‌ها  توجه خاصی‌ به اطفالشان داشتند.

در آخر هنگام خروج از شهر به دریاچهٔ زیبایی‌ برخوردم که خیلی‌ از خانواده‌ها  در کنار آن اطراق کرده بودند و با بچه‌هایشان بازی میکردند.

امیدوارم هرچه زودتر شهرهای ما خواهر خوانده شوند و تبادلات فرهنگی انجام گیرد، چون این  ده کوچک نقاط قوت زیادی دارد که میتواند به ما نیز بدهد.

حتی من توصیه می‌کنم اگر قرار است ۵ ساله دیگر طول بکشد که آیا این خواهر خواندگی انجام بگیرد یا خیر،  زحمتکشان و دست اندرکاران کودک بازدیدی از چومور داشته باشند. به هر حل آوزی همه جا هست،، حتا نزدیک چمور.

 برای دیدن عکس های زیبای شهر چمور اینجا کلیک کنید

با تشکر از دوست وهمشهری گرامی جهت ارسال این گزارش

 

در هوای داغ مراقب خود ودیگران باشید

امروز در دبی هوا خیلی گرم بود ودرجه ای که ماشین نشون میداد 46 درجه در موقع ظهر بود وطبق شنیده ها ورادیو شما هوا در ابوظبی تا 50 درجه سانتیگراد نیز گرم شده است . قانون دولت امارات همه موسسات دولتی وغیر دولتی را موظف نموده که در هنگام افزایش گرما  بخصوص در ساعات گرم ظهر کارگرانی که در مشاغل سخت وزیر گرما هستند در این ساعات کار نکنند تا اتفاقی برای انان نیفتید .امیدوارم همشهریان وصاحبان مغازه ها وانهایی که کارگرانی در انبار دارند رعایت حال کارگران خودرا بنمایند ودر این مواقع از انها نخواهند کانتینر خالی کنند یا حمالی نمایند این امر چه به لحاظ وجدانی وچه انسانی ونیز به لحاظ اخلاقی درست نیست که این مسائل رعایت نشود . امید که همشهریان ودیگر عزیزان قدری خودرا جای ان کارگرانی بگذارند که در این شرایط سخت وگرمای طاقت فرسا کار میکنند

سایت ستاره های اوز /3.6.2015

تبریک برای سرکار خانم ناحله معینی

 

ناحله معینی فرزند شریف معینی از کوره اوز  از دانشگاه پیام نور اوز در رشته تاریخ فارغ التحصیل شدند که ضمن تبریک به ایشان وخانواده محترم برایشان ارزوی موفقیت بیشتر داریم . ارزوی هر پدر ومادری هست که فرزندانی تحویل جامعه بدهند که مفید باشند وبرای خود واینده اشان مثمر ثمر واقع  شوند.

سایت ستاره های اوز / 3.6.2015

خبر

مقام سوم در رشته تیراندازی ( اهداف پروازی ) برای ورزشکاری از روستای قلات

پیشرفت سرعت یا سرعت پیشرفت

ما مرمادمان شهر اوز به مادر مادرمان میگوئیم ننه خاله یعنی مادر دایی . یکی از چیزهایی که در زمانی که جبهه بودم وامدم مرخصی ورفتم پیش ننه خاله این بود .ننه خاله گفت رودم (عزیزم) حالت که خوبه جنگ الان تا کجاست گفتم خیلی دوره گفت به لار که نرسیدند گفتم نه گفت الحمدالله .اخه ننه خاله من نهایت جایی که در عمرش رفته بود واز نظر خودش خیلی دور بود همان لار در 40 کیلومتری ما بود وانرا اخرین جای نزدیک ما می دانستد وتصور بیشتری از کشور وسرزمین وشهر و ولایت نداشت وخوشا به حالش که با این دید مسافتی دلش اندازه کل گیتی پر از شادی ومهر وگذشت بود وپیشرفت از نظر ننه خاله من همان رفت وامد ودوستی وسلامتی وخرمی وخشی بود 
اما پیشرفت سرعت که معادل ومصداق خوبی برای مدرنیسم میتواند باشد کار را به جایی رسانده که هنوز سه ماه مانده به عید برات پیام تبریک میفرستند هنوز دنیا نیامدی چپ وراست برات پیغام تولدت مبارک میفرستند اصلا صبر ندارند دنیا بیایی میخواهند زورکی هم شده اومدنت به این دنیا جلو بیاندازند واین موهبت سرعت پیشرفت برای پیشرفت سرعت است
ننه خاله من هیچ وقت جشن تولد نگرفت ومن هنوز هم نمی دانم کی وچه روزی وحتی چه ماهی تولدش بود به نظرم اونا چندان مهم نیستند مهم اما زندگی اش وحضورش میلاد خوب تلاش وزندگی ومحبت بود . یادت به خیر ننه خاله

 

خبر

شهرک صنعتی اوز به سرعت تکمیل می شود

عملیات پروژه ساختمان تجاری مسکونی هیئت امنای نمایندگی ورزش وجوانان آغاز شد

آغاز پروژه ساختمانی اداره مالیاتی اوز

نقدی به پنجمین همایش لارستانی های مقیم شیراز

توبه فرما/ محمد جاوید

شاخ‌به‌شاخ شدن دو سمند، هشت نفر را مصدوم کرد/ درجاده ارد