ارشیو مطالب ماه اوریل 2014

 

نهم اردیبهشت روز شوراها گرامی باد

بمناسبت روز شوراها مطلبی از اقای ابراهیم احمدی از فعالان شهر اوز در ماهنامه عصر اوز به چاپ رسیده که ضمن تشکر از توجه وعنایت اقای احمدی به امر شوراها وتوسعه وعمران شهر اوز نکاتی کوتاه لازم دیدم بر ان بیفزایم واندکی توصیح دهم

خیلی خوب بود که در همان شماره مطبوعات محلی قبلا اشنایی بیشتر به مردم وشهروندان میدادند تا نسبت به وظایف وکارکرد شورا های شهر وروستا اشنا شوند

طرح 4سوال  از سوی گزارشگر اقای احمدی بر محور شورای شهر است هر چند میتوانست سوالات بیشتر باشد اما در مجموع مفید است

اما در سوالاتی که از رئیس شورای شهر شده  بیش از انکه در ان تعامل شده باشد کلی گری سوالات کلیشه ای همیشگی  بود وگرنه انکه اشنایی با  سازمان وتشکل ونهاد شورا دارد میداند که بیشتر ان سوالات وخواسته هایی که مردم داشته اند ویا گزارشگر انها را جمع بندی کرده  و  توسط اقای راستگو رئیس محترم شورا شهر اوز پاسخ داده شد در حد وظایف ایشان نبوده بلکه بیشتر این امور به شهرداری برمیگردد وچه خوب بود شهردار در باره کارهای توسعه وعمران وابادنی شهر نظر میداد.  وظایف تعریف شده شوراها بیشتر بر نظارت وایجاد فضا و تعامل با همه نهادها در امر پیشبرد کار در امور شهری است

در پاسخ سوالی که اقای احمدی از رئیس شورا شهر در باره بدهی شهرداری است اقای راستگو از مبلغ 1میلیارد و700میلیون تومان بدهی شهرداری میگوید که نه گزارشگر میپسرسد که چرا اینهمه شهرداری بدهی دارد ونه رئیس شورای شهر در باره این بدهی سنگین حرفی میزند تا همچنان مردم ندانند دلیل این بدهی چیست  

موضوع مهم دیگری که در گزارش جایش خالیست موضوع زمین های شهری ونحوه وشیوه نظارت بر خرید وفروش زمین هاست

این مختصر وکوتاه نکاتی که گفته شد برای بهبود در جهت نگاه ما به امر وظایف شورا وشهرداری بود امیدواریم شورای جوان وتحصیلکرده شهرمان وشهردار جدید شهرمان که از دل همین شورا انتخاب شدند مسیری برای توسعه شهر انتخاب نمایند که بعد از 4 سال حداقل افراد تاثیر گذار ان جز 10 نفری باشند که انتخاب میشوند وگرنه ازموده را ازمودن خطاست

سایت ستاره های اوز از ابتدا بر همراهی وهمیاری با شورای شهر تاکید داشته اما بعنوان یک رسانه مجازی نگاه وقلم خودرا با خواسته های بحق مردم تطبیق میدهد وانجا که لازم دانست به مسائل ومشکلات نیز اشاره داشته است با توجه به ایرداتی که در گزارش بود  دلسوزی ؛ تلاش وهمت اقای احمدی را ارج می نهم واز حرکت های شورای شهر که سعی دارد کنار مردم باشد تشکر میکنیم واین روز را به نوبه خود به همه این عزیزان تبریک میگویم/       فرهاد ابراهیم پور

 در ادامه میتوانید گزارش اقای احمدی را اینجا ملاحظه بفرمائید  

نهم اردیبهشت روز شوراها گرامی باد

 گزارشگر: ابراهیم احمدی

شوراهای اسلامی شهر و روستا از جمله نهادهایی هستند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا در سال 1361 زیر نظر جهاد سازندگی و وزارت کشور تشکیل شد و تا سال 1365 ادامه یافت. در 17 اسفند1377 انتخابات سراسری شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور چشمگیر مردم برگزار شد و حدود 200 هزار نفر به عنوان نمایندگان منتخب مردم به این شوراها راه یافتند. شروع به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا در این مرحله در 9 اردیبهشت 1378 همزمان با صدور پیام تاریخی امام خمینی (ره) به مناسبت شوراها و پیام ویژه مقام معظم رهبری بود و از آن تاریخ به بعد تاکنون چهار دوره انتخابات شورا ها برگزار شده است.

در انتخابات شورای اسلامی دوره اول که مدت آن 4 سال به طول انجامید در اوز آقایان: عبدالرزاق اوزایش، عبدالعزیز خضری، دکتر ادیب رحمانپور، عبدالعزیز فقیهی و خالد خضری انتخاب شدند که پس از استعفای عبدالعزیز خضری، محمد امینی به عنوان اولین عضو علی البدل جانشین وی شد.

 در انتخابات دوره دوم شوراها در اوز آقایان: عبدالرزاق اوزایش، ایرج سیفایی، عبدالحمید خضری، محمد عسکری و خانم قدریه غیاثی به عنوان اعضای شورای اسلامی شهر اوز انتخاب شدند که مدت فعالیت آنان نیز 4 سال بود.

در انتخابات دوره سوم شورا که به دلیل مصوبه مجلس مبنی بر همزمان شدن انتخابات شوراهای اسلامی و ریاست جمهوری مدت فعالیت آن ها 6 سال بود آقایان: محمد عسکری، محمد امینی، محمد رسول صباغی، علی تیرزن و عبدالرحمن دستوری انتخاب شدند که پس از استعفای مرحوم محمد عسکری قدریه غیاثی اولین عضو علی البدل جانشین وی شد.

چهارمین انتخابات شورای اسلامی شهر اوز که با ثبت نام 21 نفر از شهر اوز کلید خورد با شور و شوق خاصی، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در مورخه 24خردادماه 92 انجام شد، ابتدا 7نفر اصلی شامل: جعفر راستگو، محسن مهرآوران، محمود محبی، نوید خادمپور، فرهاد رحمن زاده، همایون نامی و طیبه نامی حایز اکثریت آرا شدند که پس از معرفی نوید خادمپور به عنوان شهردار، حمید مرادی به عنوان اولین عضو علی البدل جانشین خادمپور شد. شورای اسلامی چهارم شهر اوز از 12 شهریور مشغول به کار شده و در اولین روزهای فعالیت خود جعفر راستگو را به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر  اوز انتخاب کرد.

 

با توجه به آن که 9 اردیبهشت ماه به عنوان روز شوراهای اسلامی شهر و روستا نامگذاری شده است، براساس برنامه ریزی و اعلام قبلی ابتدا با 17 تن شهروندان به گفت وگو نشستیم و4 پرسش زیر را در مورد شورا مطرح کردیم که در مرحله اول پاسخ آنان را با هم می خوانیم. در ادامه گفت و گوی خود را با جعفر راستگو رئیس شورای اسلامی شهر اوز ادامه خواهیم داد.

پرسش های مطرح شده به شرح زیر می باشد:

الف-روز شوراچه روزی است و به چه مناسبت نام گذاری شده است؟

ب-به نظرشما شوراهای اسلامی شهر و روستا درچه زمینه هایی می توانند موثر باشند؟

ج-انتظارات شما از شورای اسلامی شهر اوز در سال 93 چیست و چه اقداماتی باید انجام دهند؟

د-با توجه به گذشت 6 ماه از فعالیت شورای چهارم شهر اوز، ارزیابی شما از عملکرد و برنامه های شورا چیست؟

پاسخ های شهروندان براساس گروه سنی به شرح زیر است:

1 -آقای  م-ق،56ساله با تحصیلات سیکل:

الف-در تقویم روز 9 اردیبهشت به عنوان روز شوراها یاد شده است.

ب-در زمینه عمرانی، مشورتی وتصمیم گیری

ج-مشورت با مردم

د-تا الان که خیلی خوب عمل کرده اند.

2 -آقای عبدالعزیز – ن، 54 ساله با تحصیلات سیکل:

الف-دقیق نمی دانم فقط می دانم در اردیبهشت ماه هست.

ب-در اکثر زمینه ها شورا موثر است به خصوص آبادی شهر، ایجاد امنیت و کارهای اداری که باید توسط شورا پیگیری شود.

ج-انتظار داریم همانند شوراهای دوره قبل نباشند که شهر به خواب بسپارند و شهردار به شهر دیگر منتقل کنند. ورودی و خروجی شهر را زیبا کنند. به روشنایی شهر بپردازند و اعضای شورا مرتبا امور شهر را بررسی و از مشکلات مطلع باشند.

د-ابتدا باید کارهای نیمه تمام شهردار قبل به پایان برسانند، بعد به نکته های ریز دست بزنند. نمی دانم چرا هر شهرداری می آید سریع به فلکه ها و چمن و رنگ زنی می پردازد. تاکنون کار فوق العاده ای انجام نداده اند.

3 -آقای محمد شریف دستوری،53 ساله با تحصیلات سیکل:

الف-نهم اردیبهشت

ب-عمران و آبادانی

ج-بهداشت محیط، اتمام خیابان های نیمه تمام داخل شهر و آسفالت کوچه ها.

د-شفافیت در کار و عملکرد بسیار عالی بوده و من راضی هستم.

4 -آقای امامقلی اسکندری،52 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف- دقیقا نمی دانم

ب-طبق قانون و روال عادی کارهای زیادی می توانند انجام دهند اما بستگی به توانایی اعضای شورا دارد.در امور شهر و شهرداری و پروژه های عمده و عمرانی نقش اساسی دارند.

ج-اولویت را به بهداشت محیط و نظافت شهر بدهند.

د-به توانایی و پاکی اعضای شورا اعتماد دارم، اقدام بزرگی انجام نشده اما در زمینه فضای سبز اقدامات خوبی انجام شده، امیدوارم درآینده کارهای خوبی انجام دهند.

 5 -آقای م-ف،40 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف-9 اردیبهشت

ب-ارتباط مستقیم با مردم، بررسی مشکلات و ریشه یابی آن ها، کارآمدی، مردم امید به توجه بیشتر دارند تا مشکلات شهر پوشش داده شود.

ج-تعامل با روشنفکران و جوانان اهل فکر و برگزاری جلسات کاری، برنامه ریزی برای رفع عقب ماندگی های عمرانی شهر.

د-هنوز آن طورکه انتظار داشتیم کار خاصی در زمینه حل مشکلات مردم صورت نگرفته است.

6 -کارکنان دبستان زمین پیما، با تحصیلات لیسانس:

الف-9 اردیبهشت ماه

ب-اداره شهر، اهمیت به آثار باستانی، حفظ محیط زیست، حل اختلافات، نظارت بربازار، احداث اماکن تفریحی و فضای سبز.

ج-جمع آوری زباله حتی در ایام تعطیل، برنامه ریزی برای نظافت خیابان ها و جویها، جمع آوری آشغال ساختمانی، ترمیم و نظافت مسیرآب انبارها، تعمیر سرعت گیرنصب روشنایی معابر و فلکه و ترمیم اساسی چاله های خیابان ها.

د-به امید فعالیت بهتر

7 -خانم ف-ب ،35 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف-9 اردیبهشت

ب-رسیدگی بیشتر به شهر، رسیدگی به امور فرهنگی و اجتماعی و روشنایی معابر.

ج-تلاش برای ارتقای بخش، برقراری نظم و مدیریت بهتر در شهرداری.

د-تشکیل کمیسیون ها، معرفی شهردار بومی و تشکیل یاوران شورا از اقدامات خوب شورا بوده است.

8 -خانم ر-غ ،30 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف-8 اردیبهشت

ب-شورا باید برای امور شهر و رسیدگی به خواسته های مردم و در زمینه های فرهنگی و ورزشی فعالیت داشته باشند.

ج-رسیدگی به خواسته های شهروندان، کوچه ها و خیابان ها، فضای سبز، سالن های ورزشی برای بانوان و تفریح مردم و بچه ها.

د-رسیدگی خوب بوده به امید خدا درآینده بهتر باشد و به زیبایی شهر و فلکه ها به خوبی رسیدگی شده است.

9 - خانم آ-ای،30 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف- نمی دانم

ب-درآبادانی و سرسبزی شهر به خصوص فلکه ها و بولوارها که البته اقداماتی انجام گرفته است.

ج-به حرف مردم گوش فرا دهند و به وعده ها عمل کنند، به فکر کارگران شهرداری هم باشند و حقوقشان به موقع پرداخت شود و با شهردار همکاری کنند.

د-فعلا کار خاصی ندیده ایم.

10 -خانم م-ک، 28 ساله با تحصیلات لیسانس:

الف-8 اردیبهشت روز شورا و روز مشورت و همکاری و همیاری مردم با مسئولین است.

ب-آباد سازی شهر، هماهنگی قیمت ها با شهرهای همجوار.

ج-ایجاد فضای سبز و پارک برای کودکان، بازسازی و به اتمام بناها و ساختمان های نیمه کاره، برگزاری جلسه پرسش و پاسخ مسئولین با مردم.

د-چمن و محیط سبز در بولوارهای شهر، تشکیل شورای اصناف، برگزاری روز اوز و جشن نوروز، رسیدگی به پارک ها و فضای سبز پارک نوروز و کودک.

11 -خانم س-چ،28 ساله با مدرک لیسانس:

الف-8 اردیبهشت

ب-مواردی که موجب آسایش و رفاه مردم و بهبود شهر باشد.

ج-نوسازی و تعمیرخیابان های سطح شهر و آبادسازی ابتدا و انتهای شهر.

د-مثل قبل

12 -خانم ب-ص،28 ساله با مدرک دیپلم:

الف-نمی دانم

ب-درتمام زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی می توانند با برنامه ریزی و اشتغالزایی درآمدی برای شهر به وجود آورند و در به کار گیری افراد بی کار موثر باشند. زیبا سازی و فضا سازی که در دید مردم است بسیار موثر می باشند. شورا می تواند با همفکری با تمامی اقشار جامعه موقعیت بهتری فراهم کنند.

ج-فعالیت در زمینه ارتقای بخش،آبادانی شهر، سالن پارک نوروز مکان خوبی برای برگزاری جشن هاست که باید زودتر به پایان برسد.

د-به نظرم تا حدودی توانسته اند انتظارات را برآورده کنند مثلا در مورد فضاهای سبز و زباله ها. یاوران شورا کار جالبی بوده است. برنامه روز اوز که برعهده شورا بود به خوبی برگزارشد. جلسات پرسش و پاسخ هم واقعا تاثیر دارد.

13 -خانم ف-ف،28 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف-روز 8 اردیبهشت

ب-آبادسازی شهر

ج-ایجاد فضای سبز و پارک برای کودکان و نوسازی خیابان ها

د-به نظر شخصی هیچ

14 -خانم آ-ا، 23ساله دانشجوی کارشناسی ارشد:

الف- 9 اردیبهشت

ب-علاوه بر نظارت بر امور شهر با شناخت استعدادها و ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی، به توسعه شهر بپردازد، ایجاد کسب و کارهای کوچک، به کار گیری نیروهای متخصص و تحصیل کرده بومی، القای خود باوری در شهروندان که خود مسئول پیشرفت و توسعه شهر هستند تا همه در ارتقا موثر باشند.

ج-تعامل بیشتر با خیرین، سازماندهی کمک های مردمی، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ منظم و بررسی راه کارهای ارائه شده توسط شهروندان.

د-با توجه به اختیارات محدود نباید انتظارات را بالا برد اما انتخایات شورای محلات، انتخاب شهرداری بومی جوان که امید است با تعامل شهرداری و شورا و مشورت گرفتن از افراد کاردان و ظرفیت های موجود مشکلات به حداقل برسد.

15 -ج-م،23 ساله با تحصیلات دیپلم:

الف-نمی دانم

ب-انضباط شهر، زیبایی و طراوت، کمک به انجمن خیریه برای رساندن کمک به قشر ضعیف.

ج-حرف ها در حد حرف باقی نمانده و عملی کنند، به فکر رفاه مردم باشند و شفاف عمل کنند.

د-هیچ

16 -خانم ک-م،19 ساله دانشجوی تربیت بدنی:

الف-نمی دانم

ب-آبادانی شهر و روستا

ج-رسیدگی به مشکلات شهر و مردم، عملی کردن وعده های زمان انتخابات و ارتقای بخش.

د-بسیارخوب بوده است.

17 -خانم ملایی،17 ساله دانش آموز:

الف-روزی برای مشورت که می تواند هر روزی باشد.

ب-درتعالی رشد و فرهنگ و ارتقا و کمک به همدیگر و رسیدن به جایگاهی که شایسته است.

ج-در حال حاضر که نیروی جوان هستند خوب پیش می روند در کنار آن باید از همفکری بزرگترها و مدیران با سابقه استفاده ببرند.

د-در این مدت خوب بوده اما توقع مردم به خصوص برای ارتقا بیشتر است. تشکیل شورای اصناف خوب بوده و روز اوز بهتر از سال های قبل برگزار شده است و تقسیم کار بین اعضای شورا نیز خوب بوده است.

 

*  *  *  *  *  *  *

آقای جعفر راستگو رئیس شورای اسلامی شهر اوز علیرغم مشغولیت های متعدد، درخواست ما را برای گفت وگو درمورد روز شورا و پاسخ به پرسش ها ومطالبات شهروندان پذیرفت و شخصاً به اتفاق آقای مهندس مهرآوران ازدیگر اعضای شورا در دفتر حاضر شدند که ضمن تشکر از ایشان، اعلام شد پرسش های مطرح شده بر اساس نظرات شهروندان و برخی پرسش های مطرح در جامعه است که پاسخ ایشان را با هم

می خوانیم:

*شورای اسلامی شهر اوز برای روز شوراها برنامه ی خاصی دارد؟

با تشکر از عصراوز و شهروندان که با شورا همکاری موثری داشته و در برنامه های شورا مشارکت دارند و با تقدیر از خدمات شوراهای دوره های قبل، به علت شلوغی کارها تاکنون برنامه ی خاصی برای روز شورا تدوین نشده، صحبت هایی شده است و اطلاع رسانی در این زمینه انجام خواهد شد.

* درخصوص انتظارات شهروندان از شورا درسال 93، زیباسازی شهر، ورودی و خروجی های شهر و فضای سبز اهمیت زیادی داشت در این مورد شورا چه برنامه ای دارد؟

شورا به فضای سبز اهمیت زیادی می دهد و تحصیلات شهردار هم در این زمینه است. از اکیپی که در زمینه فضای سبز تجاربی دارد استفاده شده و اقداماتی انجام گرفته و یکی از برنامه های شورا ایجاد پارک جنگلی در حاشیه شهر است. در این موارد برآورد هزینه ها در دست بررسی است و با توجه به محدودیت اعتباری به مرور انجام می شود و مجوز قسمت به قسمت صادر می شود.

* از موارد دیگری که شهروندان برآن تاکید داشتند توجه به عمران و آبادانی شهر، بهینه سازی نمای شهر و خیابان هاست برنامه ی شورا در این زمینه چیست؟

در مورد زمین هایی که در مناطق حساس شهر واقع شده و اقدام خاصی برروی آن ها صورت نگرفته مقرر شده یا دیوارکشی شده یا شروع به ساخت و ساز کنند. ساختمان هایی که ریزش می کنند بهینه سازی شوند.حتی اگر مالک اقدام نکند مقرر شده شهرداری اقدام و در زمان ساخت و ساز با قیمت روز از مالک به اضافه جریمه هزینه اخذ شود. در زمینه نما هم کار گروه خاصی تعیین شده تا در این زمینه کارکنند و نماهای سنتی ترویج داده و از نماهای آزار دهنده شهرکاسته شود.

* ارتقای بخش از دیگر انتطارات شهروندان است، برنامه ی شورا در این مورد چیست؟

قوانین تقسیمات کشوری در دست  بازنگری، تدوین و تصویب است. پس از تصویب این قوانین و تعیین معیارهای جدید ارتقا، حتما پیگیری ها انجام خواهد شد.

* شورا برای سال 93 چه برنامه هایی را طراحی کرده است؟

پروژه ها نیاز به تامین اعتبار دارد و طرح هایی مانند: آتش نشانی، توسعه فضای سبز، توسعه پارک نوروز، سالن پارک، احداث پارک جنگلی، تشکیل هیئت امنا برای شورا، تمرکز ادارات در محل مشخص و....مدنظر است.

*آیا امکان ندارد سالن پارک نوروز به بخش خصوصی واگذار شود تا هم ازآن بهره برداری شده و هم درآمدی برای شهرداری تامین کند؟

این کار در دست بررسی است که علاوه بر سالن پارک نوروز، پارک حاشیه ای نیز به بخش خصوصی واگذار شود. پارک مشفق نیز واگذار شده است. سعی می شود برای کسانی که مایل به سرمایه گذاری هستند امتیازاتی در نظرگرفته شود.

* در کمیسیون فرهنگی بحثی در خصوص ساخت فرهنگسرا و سالن اجتماعات شد، در این زمینه در سال جاری برنامه ای دارید؟

شورا به امور فرهنگی اهمیت خاصی می دهد. اختصاص زمین آن در دست بررسی است اما ساخت فرهنگسرا به اعتبار زیادی نیاز دارد و انتظارداریم پس از اختصاص زمین و طراحی نقشه خیرین فاز به فاز شورا را برای ساخت این ساختمان که از اولویت های شهر فرهنگی اوز است همراهی کنند.

*بدهی شهرداری دقیقاً مشخص شد؟

قبلا لازم است عرض کنم شورای شهر با همه ادارات تعامل خوبی دارد و تلاش می کند با همراهی مسئولین و کارکنان ادارات خواسته های شهروندان را محقق کند اما نفوذ و تاثیر گذاری شورا در شهرداری بیشتر است. بدهی شهرداری زمان شروع به کار شورای چهارم یک میلیارد و390 میلیون تومان اعلام شد و بعدها نیز200 تا 300 میلیون دیگر مشخص شد که برآورد نشده بود که جمعاً حدودیک میلیارد و700 میلیون تومان بدهی از قبل تخمین زده می شود. هنوز دقیقا مشخص نشده و قرار شده حسابرسی شده و سپس اعلام گردد.

*برای پرداخت آن ها چه کار می کنید؟

پس از بررسی نهایی و مشخص شدن دقیق بدهی، شورا و شهرداری موظف به پرداخت هستند.

*برای سال 93 شهرداری اوز چقدر بودجه تصویب شده است؟

3میلیارد تومان تصویب شده است. سال 92 حدود 2 میلیارد و700 تومان بوده است که امیدواریم با برنامه هایی که شورا و شهرداری دارد این بودجه درسال جاری محقق شود.

*سال 92 بودجه تصویبی محقق شده است؟

این مورد در دست بررسی است که پس از حسابرسی دقیقا مشخص خواهد شد.

*برای سازماندهی خدمات رسانی  مطلوب تر به شهروندان در شهرداری برنامه ای دارید؟

یکی از درخواست های شورا از شهرداری نظم بخشی در امور جاری شهرداری است، شورا قدرشناس خدمات کارکنان صدیق شهرداری است و احساس می شود با تلاش شهردار جدید نظم بهتری حاکم شده است اما تا تامین کامل انتظارات شهروندان فاصله داریم.

*از دید خودتان ارزیابی کلی شما از شورا و نقاط قوت و ضعف آن چیست؟

در این زمینه باید مردم نظر بدهند. شخصاً معتقدم که اعضای شورا واقعا وقت می گذارند و با انگیزه کار می کنند. مشارکت مردمی در شورا و حمایت از برنامه های شورا از نقاط قوت است.50 نفر از شهروندان در کمیسیون ها فعال هستند. در روز اوزکه فراتر از حد انتظار برگزار شد کمیسیون ها نقش موثری داشتند. شورا ضعف هایی هم دارد به عنوان مثال بعد ازگذشت 6 ماه به دلیل امور متعدد روزمره نتوانسته ایم برنامه های میان مدت و بلند مدت و زمان بندی آن را تدوین کنیم. شورا از نظر مالی وضعیت خوبی ندارد اما همکاری شهروندان کمک موثری است امید است بتوان این مشارکت مردمی را حفظ و تقویت کنیم


 بازدید مدیر کل بهزیستی استان ازساختمان بهزیستی اوز
سومین همایش انجمن های خیریه اهل سنت جنوب کشور

استاندار فارس در اوز/ اوز مستعد توسعه سیاسی و اقتصادی ست

گزارش تصویری حضور استاندار فارس در بخش های اوز و بیرم لارستان

 

خبر خوش دیگری از بیمارستان اوز

با تلاش های انجمن خیریه اوز ومسئولین بیمارستان امیدوار اوز وهمت خیرین

میکروسکوپ تاپ کون ژاپن اعمال جراحی چشم نیز درتاریخ 3/2/93 واصل شدوبه بیمارستان امیدوار اوز تحویل شد. ... ادامه خبر

 نصب دستگاه فیکو خریداری انجمن دراتاق عمل بیمارستان

بر اساس هماهنگی به عمل آمده وهمراهی انجمن خیریه با بیمارستان مبنی برتامین تجهیزات جراحی جشم،دستگاه فیکو پنتیاسیس 2 جهت اعمال آب مرواردید درتاریخ 1/2/93دراتاق عمل بیمارستان نصب شد.

با هماهنگی به عمل آمده با شرکت فجر شاهد به عنوان نماینده انحصاری این دستگاه وآقای دکتر زمانی متخصص وجراح چشم ومسئولین بیمارستان آقای مهندس زمانی ازشرکت فجر شاهد دراتاق عمل بیمارستان حاضر وپس ازنصب دستگاه آموزش های لازم راه اندازی ونگهداری این دستگاه را در حضور آقای دکتر زمانی وآقایان مهندس کراماتی واحمدی رئیس ونایب رئیس هیئت امنای انجمن خیریه اوزبه کارکنان اتاق عمل دادند.

لازم به ذکر ازست دستگاه فیکو با قیمت 119 میلیون تومان ان از محل کمک های نیکو کارآقای عبدالحمید میراحمدی خریداری شده است.آقای میر احمدی درپروژه راه اندازی بخش دیالیز نیز با انجمن خیریه اوز همکاری داشته اند.

پس از ارسال میکروسکوپ چشم پزشکی ونصب آن اعمال جراحی چشم با حضور آقای دکتر زمانی آغاز خواهدشد.لازم به یادآوری است آقای دکتراعتصامی متخصص وجراح جشم از سال 67 تاکنون در ویزیت وانجام اعمال جراحی بیماران چشمی با بیمارستان اوز همکاری داشته وبا نصب این دستگاه علاوه برآقای دکتر اعتصامی،آقای دکتر زمانی نیز همکاری خودرا با بیمارستان اوزآغاز خواهند کرد.

منبع خبر / وبسایت انجمن خیریه اوز

دیدار استاندار فارس دکتر احمدی از شهر اوز

بر اساس خبر بخشداری اوز قرار است دکتر احمدی روز پنج شنبه این هفته با مردم شهر اوز در سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور اوز دیدار داشته باشند مردم ومسئولین شهراوز از روز دوشنبه خودرا برای این دیدار اماده میکنند


سه سم شناخته شده جهان در بیماریهای قلبی - فشار خون ودیابت : نمک زیاد - شکرومواد قندی -وچربی است
سه نجات دهنده وکم کننده بیماریها : سبزیجات - میوه جات  و لبنیات کم چرب هستند

افتتاح نمایشگاه «تاریخ جهان» در ابوظبی

براساس خبر دریافتی از اوز مسافران نوروزی که بیشتر از همشهریان ساکن دیگر شهرهای ایران از جمله بندرعباس وشیراز وتهران بوده اند ونیز مسافرانی که از دبی وخارج از کشور برای سال نو ودیدن فامیل ومردم شهر وبهار زیبای اوز امده بودند بیشتر به شهر های خود برگشتند واوز از مسافران نوروزی خالی شده است هرچند همشهریان مسافر نوروزی  اندک هنوز در شهر مانده اند ب .و بهار با وجودی اینکه کم کم به زردی گرائیده اما هنوز هم تعدادی از همشهریان روزهای جمعه وعصرها که هوا خنک تر است به دامان طبیعت ودشت ودمن میروند  هوا نسبت به دو هفته پیش خیلی گرم شده تا انجا که روز شنبه گذشته هوای اوز به 38 درجه سانتیگراد رسید پیش بینی میشود فردا هوای اوز نیمه ابری باشد واز شدت گرما کمی کاسته شود

همشهریان چه وقتی که به اوز رفتند وچه زمانی که برگشتند با دستانی پر از سوغات بودند اما سوغات اصلی که دیده نمیشود وخیلی مهم است دید وبازدیدها وخاطراتی است که با خود بردند وبا خود اوردند  امید که هرکجا که هستند وهستید به شما خوش گذشته باشد وجای بسی خوشوقتی وخوشحالی است که بسیاری از همشهریان مانندسابق هستند و شهر ودیار خود از یاد نبرده اند / 21.4.2014

انجمن معتادان گمنام لارستان را بهتر بشناسیم

چند نفر از اوزیها برای رفت وامد از دوچرخه استفاده میکنند؟

شهر اوز شهر بزرگی نیست ومحدوده داخلی شهر اوز در عرض وطولش بیش از سه کیلومتر نمی باشد یعنی اگر بلندی اوز سه کیلومتر باشد عرض ان حدودا 2 تا 2ونیم کیلومتر است شاید این محاسبه دقیق نباشد اما با پای پیاده یک نفر از انتهای بالای محله بالا تا انتهای ان در محله پائین میتواند با بیست دقیقه تا سی دقیقه طی کند واگر بخواهد با دوچرخه این مسافت را طی کند به حدود 10 دقیقه خواهد رسید

با پیدایش اتومبیل وموتور سیکلت متاسفانه دیگر کسی در اوز وبسیاری از شهرهای ایران وحتی روستاها از دوچرخه استفاده نمیکنند زمانی در اوز بفور افرادی میدیدی که با دوچرخه از یک نقطه شهر به نقطه دیگر میرفتند اما اکنون سستی وتنبلی گریبان همه را گرفته راه صد ودویست متری هم خیلی ها با اژانس یا ماشین شخصی میروند جدا از کلاس گذاشتن برای خود وخانواده اشان سستی به حدی رسیده که حاضر نیستند بدون ماشین وموتور سیکلت به دوکوچه انطرفتر خودشان بروند درصورتی که در بسیاری از شهرهای پیشرفته جهان دوچرخه یک وسیله مهم برای رفت وامد است ضمن انکه سلامتی بیشتر جامعه وشهروندان را نیز بدنبال دارد  در کشور دانمارک ودر شهر کپنهاک که به پایتخت دوچرخه معروف است حدود 544 هزار نفر از شهروندان کپنهاگی از دوچرخه به عنوان اصلی ترین وسیله رفت و آمد استفاده می کنند.   در امستردام هلند حدود 50 درصد از حمل و نقل شهری در آمستردام با دوچرخه صورت می گیرد در سویس در نروژ در امریکا در چین وبخصوص شهر پکن  در بارسلون اسپانیا در شهر برلین المان شهروندان زیادی از دوچرخه بعنوان وسیله رفت وامد خودشان استفاده میکنند که روزبروز بر تعداد این افراد در این کشورها ودیگر کشورهای جهان افزوده میشود

چقدر خوب است شورای شهر اوز در کار خلاقانه ای با ایجاد پایگاهی در چند نقطه شهر وبا خریدن چند دوچرخه ارزان قیمت این شیوه پسنددیده وسالم استفاده از دوچرخه در شهر اوز باب کند  مطمئنا اوایل کار سخت است وشاید نتیجه چندانی ندهد اما بمرور وبا اگاهی بخشی بخصوص در رسانه های محلی ودر مدارس این الگوی استفاده از دوچرخه برای رفت وامد بیشتر خواهد شد ونه تنها در سالم سازی جسم وجان افراد نقش مهمی خواهد داشت بلکه هزینه بنزین واستهلاک کمتر والودگی هوا وترافیک کمتری خواهیم داشت .امید که چنین شود

فرهاد ابراهیم پور 20/4/2014

حضور دانش اموزان قاریان قران در شهر اوز


در روزهای 4شنبه وپنج شنبه شهر اوز شاهد برگزاری مسابقات قران بود که عکس های ان اینجا ملاحظه میکنید

برای دیدن بقیه عکس ها اینجا کلیک کنید


گابریل گارسیا مارکز درگذشت». خبر اول دنیا در بامداد جمعه 29 فروردین 1393 خورشیدی نه مرگ یک سیاستمدار که درگذشت یک نویسنده و روزنامه نگار است. آیا جهان در دنیای تازه و با ورود انبوهی از رسانه های مدرن باز هم چهره ای به اعتبار و اقتدار و اشتهار او را خواهد دید یا «گابو» را باید پایان یک دوره تاریخی دانست؟

خداحافظ «گابو»ی دوست داشتنی...

عباس کریمپور درگذشت

با نهایت تاسف باخبر شدیم عباس کریمپور که چندین سال در بحرین بود وحدود 8 سال اخر عمر در دبی بوده است امروز در بیمارستان دبی فوت نموده که بدینوسیله درگذشت انمرحوم را به فرزندان وخانواده وبستگان واشنایان انمرحوم تسلیت عرض مینمائیم .مرحوم عباس باجناق اقای صدیق پیرزاد بود که به ایشان هم تسلیت عرض مینمائیم مرحوم حدود 75 سال عمر داشت ویاد وخاطرش را گرامی میداریم

سایت ستاره های اوز 17اوریل 2014

محمد هادی فقیهی درگذشت

با نهایت تاسف باخبر شدیم محمد هادی فقیهی فرزند محمد رسول فقیهی (نجار) در اوز بر اثر سکته قلبی فوت نموده که بدینوسیله درگذشت انمرحوم را به خانواده وبستگان واشنایان انمرحوم تسلیت عرض مینمائیم .مرحوم حوالی  73 سال عمر داشت ویادوخاطرش را گرامی میداریم

سایت ستاره های اوز 17اوریل 2014
صنعت شتر مرغ اوز

بيش از 11 هزار تن گوشت سفيد در لارستان تولید شد

افتتاح مجتمع 35 هزار قطعه ای مرغ تخم گذار در روستای گلار

صفیه فقیهی درگذشت

با نهایت تاسف باخبر شدیم صفیه فقیهی همسر عبدالصمد صمدانی امروز در اوز درگذشته که بدینوسیله در گذشت انمرحومه را به خانواده وبستگان واشنایان انمرحومه تسلیت عرض مینمائیم .مرحومه 85 سال سن داشت ویادوخاطرش را گرامی میداریم

سایت ستاره های اوز 16اوریل 2014

---------------

پیام تسلیت

با اندوه وتاثر درگذشت صفیه فقیهی همسر اقای عبدالصمد صمدانی را به خانواده وفرزندان وبستگان واشنایان انمرحومه تسلیت عرض مینمائیم واز خداوند سبحان برای انمرحومه طلب مغفرت وبرای بازماندگان صبر ارزومندیم

ازطرف صالح صمدانی - پوران نجم دینی وخانواده

وزیر خارجه امارات شیخ عبدالله بن زاید : ایران شریک استراتژیک ماست


به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آلمان، عبدالله بن زاید افزود: نگاه ما به گفتمان رئیس جمهور حسن روحانی برای نزدیکی روابط ایران و شورای همکاری خلیج فارس بسیار مثبت است. معتقدیم این یک فرصت برای تقویت روابط تاریخی و برچیدن موانع و اختلافات است.
او در پایان نشست های دوره دوم کمیته عالی مشترک ایران و امارات در شهر ابوظبی سخن می گفت.
این نشست با حضور مشترک عبدالله بن زاید و محمدجواد ظریف وزیران خارجه ایران و  امارات در شهر ابوظبی برگزار شد.
وزیر خارجه امارات اضافه کرد: ایران یک شریک استراتژیک برای کشور امارات است. این موضوع محدود به بازرگانی و روابط اقتصادی نیست گرچه این زمینه ها نیز اهمیت دارند بلکه به دلیل روابط فرهنگی و تمدنی مشترک است.

عبدالله بن زاید ادامه داد: دولت امارات از توافق هسته ای ژنو میان ایران و گروه 1+5 و موفقیت مذاکرات هسته ای، استقبال کرد. امیدواریم از منطقه مان که عاری از تسلیحات نظامی هسته ای است حفاظت کنیم چرا که این موضوع امنیت مشترک ما را تقویت می کند و باب بکارگیری پتانسیل های بیشتر برای همکاری میان ایران و کشورهای جهان و در راس آنها کشورهای همسایه را باز می کند.
وی با اعلام اینکه امارات همه تلاش ها را برای برچیدن هر مانعی در مسیر تقویت روابط ابوظبی - تهران به کار خواهد گرفت گفت: تقویت حضور کادرهای دیپلماتیک و کنسولی وسیله مهمی برای توسعه فعالیت های مشترک به سمت همکاری قوی ترین و قابل اعتماد میان دو کشور است.
وزیر خارجه امارات همچنین ابراز امیدواری کرد همکاری بیشتری میان ایران و امارات افزایش یابد.
او گفت: حجم تبادل تجاری میان دو کشور چند سال پیش به بیش از 44 میلیارد درهم در سال ( حدود 12 میلیارد دلار) رسیده بود اما هم اکنون به رقم 25 میلیارد درهم (6.8 میلیارد دلار) در سال 2012 کاهش یافته است. امیدواریم گشایش در روابط ایران و جهان ادامه یابد تا بتوانیم دوباره به آمارهای گذشته بازرگانی و اقتصادی دست یابیم و آنها را پشت سر بگذاریم.

فرزانه افزونی درگذشت

با نهایت تاسف باخبر شدیم که فرزانه افزونی فرزند کامل افزونی بعلت جراحت شدید از ناحیه سر در اوز درگذشته که امروز بخاک سپرده میشود این حادثه دیشب نزدیک منزل کامل افزونی بر اثر تصادف یک ماشین که با شدت اورا مجروح کرده بود درگذشته ماشین متعلق به یک جوان اوزی بوده است .فرزانه دختر ی بود که معلولیت ذهنی داشت وبمدت 38 سال تمام توسط خانواده وبخصوص مادرش مورد مراقبت قرار میگرفت مادری بی نظیر که همه جا اورا با خود میبرد تا از او دور نباشد مادری که از اسایش وراحتی خودش طی همه این سالها زده بود تا فرزانه اسیب نبیند اما دست روزگار وبی احتیاطی راننده فرزانه را از او گرفت

اورا از نزدیک میشناختم وخواهر زن برادرم محمد بود بدینوسیله درگذشت انمرحومه را به پدر ومادر فرزانه خواهر وبرادرانش وبستگان واشنایان وزن برادر وبرادرم تسلیت عرض مینمایم ویاد وخاطرش را گرامی میداریم

سایت ستاره های اوز /15اوریل خبر

هاشم بذرافشان درگذشت

با نهایت تاسف باخبر شدیم هاشم بذرافشان فرزند رسول بذرافشان (باحسین) در اوز بر اثر سکته قلبی درگذشته که بدینوسیله درگذشت انمرحوم را به خانواده وبستگان واشنایان انمرحوم تسلیت عرض مینمائیم ویاد وخاطرش را گرامی میداریم

سایت ستاره های اوز – 14اوریل 2014

چه خبر از شهروند شهرداری اوز

به نظر میرسد با رفتن شهردار قبلی اقای مجتبی کریمی ماهنامه یا بهتر بگوئیم فصل نامه شهروند که بیانگر فعالیت های شهرداری وشورای شهر اوز بود نیز تعطیل شده است اگر قرار باشد با رفتن شهرداری امکانات خبر رسانی هم با خودش برود مردم از کجا اطلاع پیدا کنند که فعالیت شورا وشهرداری چگونه است .اینکه شهردار قبلی چه اندازه خوب ویا بد بود وظیفه مردم ومسئولین امر کنونی است که انرا بررسی کنند اما اقدام به جا ومناسب انموقع شهرداری اوز در انتشار فصل نامه شهروند کاری به جا ودرست بود که امیدواریم شهردار جدید وشورا شهر اوز انرا مجددا چاپ ومنتشر نمایند

12اوریل 2014


اب وهوای اوز از شنبه بتدریج گرم وگرمتر میشود پیش بینی هواشناسی دایر بر 36 درجه در گرمترین ساعات روز خواهد بود .هوای دبی برای روز شنبه 33درجه خواهد بود

تأمين روشنايي در محور شيراز- لار- بندرعباس

«اب وهوای اوز ودبی

بر اساس پیش بینی سازمانهای هواشناسی هوای اوز روزبروز گرمتر میشود هوای اوز در ساعت 12 امروز 31 درجه وبرای روزهای اینده در گرمترین ساعات ان بین 34 تا 36 درجه خواهد بود وجالب اینکه هوای امروز دبی 33 است وطی هفته اینده تا 35 درجه بیشتر میشود  وشدت گرمای ان از اوز کمتر است شاید دلیل ان وجود رطوبت ان باشد

سایت ستاره های اوز 9اوریل 2014

خبر


شکر از پلیس راهنمایی و رانندگی
/ " نصب چراغ راهنما و احداث سرعت گیر در سه راهی " کهنه اوز

يادمان «باستاني پاريزي» در لار برگزار مي شود

اولین جلسه هیئت امنای انجمن درسال 93

 اعضای شورای اسلامی شهر اوز در تلویزیون  مرکز فارس

اعضای شورای شهر اوز فردا صبح سه شنبه 19 فروردین برابر با 8اوریل از ساعت 7ونیم صبح در برنامه صبح دلگشای صدا وسیمای مرکز فارس حضور خواهند یافت

 هدفمندی یارانه ای ؛ رایانه ای شده

 هدفمندی یارانه ای که معنی ان کمک به افراد جامعه از طریق پرداخت نقدی ماهیانه به اعضای خانواده بود در سری دوم این برنامه از 20 فروردین ماه جاری ثبت نام مجدد میشود تا انها که نیازمند هستند اقدام به ثبت نام نمایند وافرادی که خودرا نیازمند نمی بینند انصراف دهند تا افراد نیازمند تسهیلات بیشتری دریافت کنند .متاسفانه در دوره گذشته این هدفمندی چندان هم هدفمند نبود ونه تنها نتوانست بار چندانی از مشکلات مردم حل کند بلکه اقدام به همه دهی یارانه باعث شد تا انها هم که احتیاج به این مبلغ نداشتند یارانه بگیرند . از انجا منبع تامین این یارانه از منابع حاصل انرژی همچون اب وبرق وگاز بوده است از سوی دیگر باعث شده بود که قیمت مصرف انها زیاد شود دولت اقای روحانی که از خردادماه سال 92 سکان کشور را بعهده گرفته با 8سال نابسامانی مانده از گذشته از یک طرف روبروست با کسری بودجه روبروست وسعی دارد در این اوضاع نرخ تورم هم پائین بیاورد وخود اجرای برنامه یارانه ها نه تنها بار چندانی از مشکلات دولت نخواهد گشور بلکه باید منابع تامین این مبلغ عظیم هم براورده کند

در چنین شرایطی اقدام دولت برای کم کردن افراد یارانه بگیر که قبلا همه گیر بود میتواند فشار کمتری بر بودجه دولتی وارد کند  برای همین منظور دولت اقدام به ثبت نام مجدد افراد میکند ودر برگه ها وفرم های رایانه ای که ارائه داده ودر 6 ماده قید شده است تاکید گردیده که افراد نیازمند ثبت نام کنند وبرای افرادی که اطلاعات غلط بدهند ونیاز مند تشخیص داده نشود سه برابر مبلغ یارانه افراد خانوار جریمه خواهند شد

متاسفانه طی سالیان گذشته افراد زیادی من میشناسم که در دبی ویا ایران ودیگر شهرها بوده اند که یارانه نقدی در ایران دریافت  میکردند حتی بین انها افرادی بودند که وضع مالی خوبی داشتند ونیز بودند کسانی  که هیچ احتیاج ضروری به این مبلغ نداشتند وچون همه گیر بوده خارج نشینان ایرانی هم از این یارانه استفاده میکردند که با ثبت نام مجدد راه چندانی برای ثبت نام این افراد باقی نمی ماند وبهتر است اگر احتیاج ندارند صرفنظر کنند تا امکان تسهیلات برای بهداشت ودرمان وبرای افراد نیازمند بیشتر گردد

برای ثبت نام مجدد افراد نیازمند از طریق رایانه وانترنت ودیگر ماکان های ثبت نام افراد خانوار برای مراجعه می باید با توجه به اخرین شماره سمت راست کد ملی خود مراجعه کنند برای مثال کسی که شماره کارت ملی او مثلا 9876543210 است  شماره اخر 0 باید روز 20 فروردین است واگر 9876543211 بود شماره اخر 1 باید روز 21 فروردین مراجعه کنند

لازم به توضیح است که این ثبت نام برای همشهریان وهموطنان در داخل کشور است

امیدواریم کشور ومملکت به جایی برسد که هر ایرانی بتواند با کار شرافتمندانه خود مایحتاج خودرا تامین کند ونگران دادن یا ندادن یارانه نباشد

اما نمی خواهم این نکته را فراموش کنم که : گذشت به نفع انسانی که بیش از ما نیازمند است کاری خیرخواهانه است

18فروردین 1393

 

پنج شنبه بارانی در اوز ودبی

با پایان نوروز وسیزده بدر باران لطفش را از مردمان دریغ نداشت واز حوالی چهارشنبه وپنج شنبه شب هوای اوز ودبی توامان بارانی بود .باران پنج شنبه شب از حوالی نه ونیم به بعد در دبی شروع شد هر چند با قطع وصل بود اما ادامه ان با رگبارهای پراکنده ادامه داشت ودر جمیره ساعتهای دوازده شب شاهد تگرگ نیز بودند تا اینکه ساعت 3 شب با رعد وبرق شدید دوباره هوا بارانی شد  دوباره ابرها پراکنده شدند تا اینکه جمعه نیز باران بارید تا با هوای بارانی وخوب این ایام یواش یواش خداحافظی کنیم طبق پیش بینی هواشناسی  در ماه جاری به نظر نمی رسد که هوای بارانی  در دبی داشته باشیم هر چند احتمالات را نمیشود نادیده گرفت  امابا اطمینان میتوان گفت که هوا بمرور گرم وگرمتر خواهد شد وکولرها خودرا برای خنک کردن ما اماده میکنند  

جمعه 4اوریل 2014
خبر

چرا دیشــب در لارســـتان باران نبــارید؟

صندوق بین المللی پول: نشانه های ثبات در اقتصاد ایران دیده می‌شود

یک کشته و 32 مجروح در برخورد اتوبوس با تانکر حامل بنزین

انتخاب مجری تبلیغات لیگ فوتبال با قرارداد 160.7 میلیارد تومانی

عبور جمعیت ایران از ۷۷ میلیون نفر

آخرین خبرها از وضعیت شوماخر

هوای اوز بارانی است

از عصر سیزده بدر هوا ابری بوده واکنون که ساعت دوازده شب است باد وباران اوز ومنطقه اوز را فراگرفته است بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی امکان اینکه در پنج شنبعه وجمعه هوای منطقه لارستان واوز بارانی باشد دوراز انتظار نیست /ساعت خبر 12شب چهارشنبه بوقت دبی
ضمنا امکان بارندگی در روز پنج شنبه در دبی نیز دور از انتظار نیست

سیزده بدر با خوشی وخرمی پایان بخش روزهای نوروزی بود

بر اساس گزارش رسیده از اوز سیزده بدر امسال نیز با خوشی وخرمی در دشت وبیابان اوز گذشت ودر دبی نیز همشهریان وهموطنان با حضور در پارک ها خور ومشرف وممزر وصفا این روز را در بیرون از منزل گذزاندند تا با ایام نوروزی خداحافظی کنند وبا امید وارزوی های پربارتر سال نورا فراروی خود داشته باشند  امسال در دبی بخصوص در پارک ممزر نسبت به سال گذشته افراد کمتری حضور داشتند وشور وشادی کمتری برپا بود شاید رفتن همشهریان وهموطنان زیادی به اوز وایران یکی از دلایل این کم شدن حضور افراد باشد ودومین دلیل ان میتواند این باشد که بسیاری از خانواده ها به دلیل اینکه همسرانشان در این روز تعطیل نبودند نتواستند سیزده را در بیرون از خانه سپری کنند

از این روز در پارک ممزر عکس هایی گرفته ام که توجه شمارابدان جلب مینمایم

یک کشته ویک زخمی در تصادف نزدیک چدروی اوز

بر اساس خبر رسیده در ساعت 1شب متاسفانه باخبر شدیم که تصادف شدیدی در نزدیکی چدروی اوز به سمت برزگو بین ماشین سمند وماشین ایسوزو رخ داده که منجر به کشته شدن یک نفر ومجروحی شدید بچه داخل سمند شده است . ماشین سمند اوزی بوده است .فردا سیزده بدر است وجاده های اطراف اوز به سمت گردشگاهها شلوغ همشهریان ورانندگان نکات ایمنی را رعایت کنند /راننده سمند غلام صالحی بوده است